Máslová svíčka: Inspirace z cest pro večírek s přáteli – takovému pohoštění jen tak někdo neodolá

Máslová svíčka: Svíčka se dá udělat z mnoha věcí a její světlo a někdy i vůně dokáže vytvořit romantickou atmosféru či příjemnou domácí pohodu. Ale že by se dala při tom všem i jíst? Zní to sice jako z úst barona Prášila, ale možné to je. Nevěříte? Přesvědčíme Vás.

Máslo – zázrak v kuchyni

Máslo má nejen skvělou chuť, ale i vůni, ať si je představíme namazané na pečivu, v máslovém cukroví či buchtách, nebo bylinkové na steaku. Voní a chutná fantasticky, ale v podobě svíčky dostává ještě třetí rozměr.

Hit na Tik Toku

Svíčka z másla nebo butter candle se objevila poprvé pravděpodobně ve videu pod profilem sooziethfoodie a hned se stala hitem. Na první pohled klasická svíčka ukáže svou pravou povahu ve chvíli, kdy se začne máslo roztékat. V tuto chvíli stačí jen vzít do ruky připravené kousky pečiva, začít je namáčet a užívat si lahodnou chuť másla, často ještě ochuceného.

Foto: Pixabay

Jak ji vyrobit

Výroba je překvapivě snadná a potřebujete vlastně jen máslo a knot na svíčky, v nouzi ho lze nahradit i bavlněným potravinářským provázkem. Ten je potřeba ale namočit nejprve do másla, aby dostatečně nasákl.

Vyrobit svíčku z másla můžete dvěma způsoby

 1. S potravinovou fólií

Lehce povolenou kostku másla rozválejte mezi dvěma fóliemi do obdélníku. Na jeho užší okraj umístěte podélně knot, tak aby na jedné straně přesahoval, a pak pomocí fólie srolujte do pevného válečku. Svíčku nechte ztuhnout.

 1. Ve formičce

Tento způsob umožňuje i ochucení másla. Máslo rozpusťte a případně ochuťte, buď na slano nebo na sladko. Můžete přidat česnek, bylinky, cibulku, či koření, třeba uzenou pariku, pepř, chilli. Na sladko ochuťte máslo medem, javorovým sirupem, citrusovou kůrou, vanilkou či skořicí. Poté jej nalijte do formiček. Doprostřed umístěte knot, jehož vrchní konec přivažte na špejli, která bude přesahovat šířku formy. Takto se vám knot udrží uprostřed svíčky. Nechte zatuhnout v chladu. Ze silikonové formy svíčku lehce vymáčknete, pokud máte kovovou, mírně ji nahřejte a pak vyklopte. Malé svíčičky podávejte na talířku se steakem.

Recept pro inspiraci

Potřebujete:

 • máslo 250 g
 • velká palička česneku 1 ks
 • olivový olej 1 lžíce
 • nasekané bylinky dle chuti 1 lžíce
 • sůl 1 špetka
 • papírový kelímek 1-2 ks
 • knot vhodný do potravin

Postup:

 1. Máslo nechte změknout, případně lehce roztéct.
 2. Paličku česneku rozpulte, pokapejte olejem a posypte solí. Zabalené v alobalu pečte v troubě vyhřáté na 200 °C asi 45 minut i déle.
 3. Do misky s máslem vymačkejte česnek, přidejte bylinky a dobře promíchejte.
 4. Uprostřed dna kelímku udělejte otvor, protáhněte jím knot a zastřihněte u dna.
 5. Kelímek plňte máslem a snažte se knot udržet uprostřed. Dejte do chladu ztuhnout.
 6. Vyklopte svíčku z kelímku, můžete ho mírně nahřát nebo rozříznout.

 

Zdroj: https://www.toprecepty.cz/clanky/4507-hitem-internetu-je-maslova-svicka-kdyz-ji-zapalite-a-namocite-do-ni-pecivo-budete-uchvaceni/, https://forbes.cz/romantika-pro-hladove-svicka-z-bylinkoveho-masla/

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.