Mattoni Muzeum: Už jste o něm slyšeli?

Letos v dubnu se svým návštěvníkům otevřela, již po čtvrté, originálně zpracovaná expozice Mattoniho Muzea, která mapuje počátky firmy Heinricha Mattoniho v Kyselce. Každoročně má Mattoni Muzeum kromě stálé expozice připravenou i tematickou výstavu. V letošním roce je výstava zaměřena na lázeňství v Kyselce.

Stálá expozice

Mattoni Muzeum, jak už bylo zmíněno v úvodu, se nachází v Kyselce, což je obec v malebném údolí řeky Ohře nedaleko Karlových Varů. V roce 2016 proběhlo otevření muzea a jeho prohlídku si nenechalo ujít více jak 22 000 návštěvníků. O rok později však muzeum zaznamenalo ještě větší návštěvnost, když vystavovalo kostýmy ze seriálu Já, Mattoni. Muzeum představuje jak stálou, tak sezónní expozici. Stálá expozice nabízí spoustu historický dokumentů a reálií, jako např. mapy, obchodní korespondence, certifikáty ochranných známek, fotografie, ale i historické láhve. Mezi ty nejvzácnější předměty expozice patří rukopisná historická kniha, která je dvoudílná a vypráví o rodině Mattoni. V muzeu najdeme i historický trezor z firmy Mattoni nebo originál orlice, která byla původně umístěna na jedné budově v lázních. Stálá expozice je otevřena vždy od 2. dubna a potrvá až do 31. Října.

Sezónní výstava

Sezónní výstava je letos zaměřena na lázeňství a návštěvníky bude seznamovat s lázeňstvím  na Karlovarsku v polovině 19. století. Právě v tomto období totiž zažívaly rozmach s Mattoniho firmou i jeho lázně. Lázně dnes znovu ožívají a nabízí návštěvníkům spoustu zážitků. Sezónní výstava má také svůj název Švihák lázeňský a otevřena bude od 25. Června do 31. Října, stejně jako samotné muzeum.

Po promenádě okolo muzea

Lázeňskou atmosféru si můžete mimo Mattoniho Muzeum užít i na procházce po bývalých promenádách.  Na promenádní cesty vás zavede Mattoniho stezka Po stopách skřítků. Tato stezka je dlouhá 3, 6 kilometrů a provede vás odpočinkovými místy, jako jsou např. parky, altány a vyhlídky. To vše samozřejmě i s informačním popisem o přilehlých stavbách nebo informačních tabulích, sestavených z vyprávění pamětníků Mattoni Muzea

Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.