Keramika v muzeu v Limě

Mayští homosexuálové se zřejmě museli ukrývat

Veřejné zobrazování sexuálních scén a aktů bylo zřejmě v kultuře starých Mayů tabu. Je pravděpodobné, že se k lidské sexualitě stavěli hodně zdrženlivě. Svědčí o tom mimo jiné také fakt, že jejich zobrazení prostřednictvím jeskynních maleb je minimum. Takřka žádná. O to větší rozruch vyvolala malba v guatemalské jeskyni Naj Tunich, která rozbrazovala homosexuální scénu.   

Sexualita se zřejmě příliš nenosila

Nejen mayská kultura, ale i mnohé jiné v oblasti Latinské Ameriky si na sexualitu zřejmě příliš nepotrpěly. Nejčastěji se samozřejmě na stěnách jeskyní objevovaly malby opěvující skvělé úspěchy válečníků. Stejně tak se lze setkat s mytologickými scénami a nejrůznějším zachycením některých tradičních rituálů. Homosexuální scéna v jeskyni Naj Tunich je tady jakousi unikátní záležitostí.

Naj Tunich

Malba z jeskyně Naj Tunich: Zdroj obrázku Commons.wikimedia.org

Slavná jeskyně Naj Tunich

Co se týká sexuálních výjevů, objevily se kamenné penisy a také scény polonahé bohyně laškující s bohem podsvětí. Jinak byly nalezeny dvě homosexuální scény, z nichž jedna byla zničena. Na druhé se objevují dva muži v objetí. Ztopořený penis jednoho se přitom dotýká druhého. Šlo o náboženské prakticky, nebo homosexuální akt?

Svět pod zemí byl protipólem toho pozemského

Zřejmě tomu tak bylo. V jeskyni se našla i další data včetně kalendářů, kterým nebylo možné věřit. Záměrně se tady opakovalo několik chyb. Je možné, že Mayové chápali svět pod zemí jako protiklad toho pozemského. Je možné, že se v jeskyních mohlo odehrávat všechno včetně homosexuálního styku. Ten byl pochopitelně na povrchu zcela zapovězen. Pod zemí se mimo jiné také odehrávaly zapovězené rituály. Tajemný svět Mayů a jiných kultur nebyl doposud úplně detailně prozkoumán a stále se objevují nové informace. O homosexualitě je jich ale velmi málo. Zajímavá je třeba také soška s homosexuální tematikou, která pochází z muzea v Limě.

Keramika z muzea v Limě: Zdroj náhledového obrázku Commons.wikimedia.org

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.

25 komentářů

 1. Josef Odpovědět

  Ten Štěpán asi dočista zblbnul. Nejen že píše kraviny pro zahrádkáře, ale teď se vyžívá v článcích o buzerantech a úchylech, které dává na Seznam a na Novinky, asi aby se mohly vzdělávat i děti, když teď mají prázdniny.😒

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Hezký den,
   nezblbnul. Námět na článek se mi zdál zajímavý. Zdroje, z nichž jsem čerpal také.
   Myslím, že jde o zajímavost, nikoli studijní materiál. Stejně tak bych nehovořil ani o žádných zvrhlostech.
   Pokud homosexualitu odsuzujete, je to váš problém.
   Jinak jdu očkovat hlívu do kmene, mám krásný kousek dubu, je nejvyšší čas.
   Článek vyjde zítra.
   Mějte se hezky, díky za koment a přeju krásné svátky!

   1. Jirina Veselá Odpovědět

    Nevím co je na homosexualitě tak špatně a navíc aby ji odsuzoval heterosexuál je fakt utopie !! Nemělo by se zapomenout na fakt že homosexuálové se rodí z heterosexuálů takže když chcete soudit svůj výtvor tak ať si každý heterosexuál zamete před svým prahem ..

    1. Petr Odpovědět

     Strkat si ptáky do prdelí vám přijde normální ? Je to odporné a úchylné a na tomto faktu nic nezmění ani vymývání palic tupým lidem.

 2. Josef Odpovědět

  Tak co se zda “zajimave“ Vam, nemusi notne byt zajimave pro jine ze? Pro mne, tam nebyl taky zadny prinos, je to stejny jak bych psal o tom jakou stolici mel dnes muj pes.

 3. libor.rehost Odpovědět

  Buzny jsou a budou vždy tím nejodpornějším , prasata a úchylové . A ani za tisíc let se na tom nic nezmění. Prostě co je odporné , normální zdravý člověk nikdy nepřijme !!! Navíc udělali obrovskou chybu , že se začali zviditelňovat v těch jejich smradlavých průvodech , když budeš lidem něco násilně vnucovat, stane se přesný opak , lidé se jim smějí , považují je za odpad. Vždyť strkat přirození do řiti jiného chlapa a říkat tomu láska ????? Nedovedu si to vůbec představit , každý řiťopich je vlastně ubožák.

   1. brum Odpovědět

    Nechápu! Pán na kterého reagujete má plnou pravdu! Zalíbení do stejného pohlaví bylo vždy stíháno a je jasné proč, protože TUDY cesta nevede. Nebo se naučíte množit nějakou ještě zvrácenější „lékařskou“ praktikou?

 4. Ferdinand Mravenec Odpovědět

  Zajímavé mi to nepřipadá, mám z toho spíš úplně opačné pocity. Možná by autor mohl trochu zúžit svůj opravdu hodně široký záběr témat, která předkládá čtenářům na mnoha svých webech. Kvalitě by to jistě prospělo …

 5. Jitka Odpovědět

  Podle stylu soudím, že se jedná o import – nádoba je pravděpodobně močická (předincká kultura Jižní Ameriky). Močikové naopak erotické scény zobrazovali s oblibou.

 6. Vata Odpovědět

  Ano, obě postavby jsou ošklivé, tudíž by to naznačovalo, že se jedná o chlapy, ale nejedná se spíše o ženu? Já tam vidim jen jednoho pinďoura u postavy jedné a pubické ochlupení u postavy druhé! Přijde mi, že zas někdo (nechci řikat homosexuál) vidí jen něco co sám chce…

 7. Vata Odpovědět

  A nebo, druhá varianta, nejedná se o scénu homosexuála obtěžujícího heterosexuála? Proč, pokud by se mělo jednat o homosexuály tam oba „nešavlují“ se ztopořeným? A nebo třetí varianta, nejméně pravděpodobná, že jde o homosexuály, přičemž jeden má erektivní poruchu. Takže když to shrnu, jako nejlogičtější mi přijde, že jde o výjev heterosexuální (s ošklivě nakreslenou ženou, což je velmi obvyklé o maleb podobného druhu).
  Ale vzhledem k tomu, že je v dnešní době z nějakého mne neznámého důvodu, norma všude cpát homosexuály (všimněte si, že v reklamách téměř všech zahraničních koncernů je ztvárněna homosexualita, v reklamách na oblečení pak prakticky ve 100%!), chápu že i zde bylo „chtěno“ zas něco homosexuálního…

 8. Miroslav Štrop Odpovědět

  Snad se ještě dožiji časů, kdy odborný či populárně naučný text bude většinou přijímán jako více či méně zajímavá informace a jeho autor nebude napadán jenom proto, že čtenáři mají subjektivně pojaté námitky – a to převážně laické povahy. Jak se říkává směrem k nekompetentním tlučhubům, kritici propásli příležitost mlčet. Občas je vhodnější nekomentovat než za každou cenu vyjevit svůj názor, zejména je-li napsán s gramatickými chybami a pisatel jím na sebe nechtěně prozrazuje a) chabé vzdělání, b) ještě slabší vědomosti a c) nevychovanost.

 9. Soňa Odpovědět

  Tak možné je všechno, ne? Homosexualita je nejspíš stará jako lidstvo samo. Na drhou stranu, je to jejich soukromá věc, proč to cpát furt všem do hlavy. Myslím, že ani ti normální gayové o takovou publicitu nestojí.

  1. Mira Odpovědět

   Tak nějak, ti z nich co se poslední dobou furt snaží úchylně zviditelňovat, by podle mě měli být vhodnou formou utišeni. Mezi sebou ať si dělají co chcou.

 10. miztli Odpovědět

  Tak řekl bych, že pokud chce autor něco popisovat, tak by měl především nejprve studovat. Keramika mi byla na první pohled povědomá. Asi v sedmi letetech jsem měl v rukou knížku, Pouštní říše ve starém Peru, kde byla popisována říše Mochiců a také Chibchů, ovšem v Jižní Americe. Takže pro upřesnění, jedná se o erotickou keramiku právě Mochiců, ale je nutno dodat, že byla veškerého žánru. Takže nezobrazovala jen teplouše, ale i hetero. Takže jelikož oni Mochicové své erotické keramické výrobky zhotovovali velmi běžně, tak se skrývat nejspíš nemusil (ti teplouši), bylo to pro ně běžné, jako ta keramika samotná. Co se týče mayských národů, tak teplouš byli nejen u nich, ale i u národů hovořících nahuatlem, například Mexiců , Tepaneců, Acolhuateců, Tlaxcalteců apod. Ani oni s tím nedělali žádnou vědu. Prostě, aby autor dospěl k poznání, bude musit bohužel studovat pilně, než toto vše obsahne. Tedy zejména základy některého z mayských jazyků, nahuatlu a quechua a velmi mnoho o tomto přečíst. Práce tak na 4-5 let. Pak to bude dávat smysl.

 11. Vladislav Odpovědět

  Je prokázáno, že i zvířata mohou být homosexuální. Takže je evidentní, že chybu udělal Bůh když stvořil život. Nějak potom nechápu, proč všechna monoteistická náboženství mající kořeny ve Starém zákoně, tak homosexualitu odsuzují. Vždyť vše stvořil Bůh!! Tedy i homosexualitu!

  1. brum Odpovědět

   Homosexualita u zvířat je prokázána asi tak jako ve věznicích. Těch několik vymodlených případů je prostě jen nedostatek partnerů opačného pohlaví. U lidí je to ale složitější. Dnes není jasné kterému ze všech 30ti, či kolik těch pohlaví cvoci vymysleli, je vlastně to správně opačné. Milujte se, ale určitě se nemnožte! Což naštěstí je při vašem koitu, díky přírodě na kterou se odvoláváte, nemožné. Zaplať Bůh!

  2. pehasko Odpovědět

   Když jsi hloupý, alespoň to nezveřejňuj. Bůh nikdy homosexualitu nestvořil. Člověk je za své chování odpovědný jen sám sobě a nikým mu nebylo vnuceno, či dokonce „stvořeno“. Ani Bohem ne. I zasvou blbost si můžeš jen sám. Ale zdá se, že ti byla Bohem už přidělena.

 12. Pavel Odpovědět

  Zajímavé je srovnání tohoto článku s článkem na NG, jenž je na stejné téma a obsahuje prakticky totožné informace.
  national-geographic.cz/clanky/museli-se-davni-homosexualove-skryvat-pod-zemi-tajemne-jeskynni-ritualy-starych-mayu.html

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *