Méně známé pozoruhodnosti Paříže

Paříž

Rádi se vracíte do Paříže, ale všechny známé památky už máte prohlédnuté? Zkuste se na ně podívat z jiného pohledu, zaměřit se na méně nápadné pozoruhodnosti, případně si trochu zahrát na detektiva a aktivně je hledat. Přinášíme několik typů.

Musée d´Orsay

Muzeum d´Orsay patří k nejkrásnějším v Paříži. Jeho specializací je evropské umění 1848-1914, zejména umění francouzských impresionistů. Na místě budovy muzea stával dříve palác, jemuž dal jméno pařížský rádce Charles Boucher d´Orsay. Sloužil jako úřednická budova, ale byl zbourán za Pařížské komuny. Později bylo na tomto místě vybudováno Nádraží d´Orsay, otevřené při příležitosti Světové výstavy roku 1900. Staniční budovu tehdy vlastnila společnost Compagnie du Chemin de Fer Paris à Orléans. Nádraží za nějaký čas přestalo plnit svou funkci a společnost posléze zanikla, ale zůstal po ní nápis pod hodinami muzea a z obou stran iniciály PO, které všímaví návštěvníci jistě nepřehlédnou. Podobné můžete najít i na jiných budovách rozesetých v okruhu 7790 km. Zkuste objevit některé další.

Stánky bukinistů (Les Bouquinistes)

Pouliční stánky s knihami, časopisy a pohlednicemi patří po staletí ke koloritu břehů Seiny poblíž Notre Dame. Bukinisté mají svoje stánky licencované a od roku 1993 jsou dokonce určeny i přesné rozměry: zavřený stánek musí mít 2 metry, otevřený nesmí být vyšší než 2,1 m. Nad Seinu mohou přesahovat 60 cm a do ulice 35 cm. Až kolem nich půjdete, můžete si je přeměřit. A nebo si vybrat knihu a chviličku se začíst, i to patří k dávnému zvyku.

Foto: Pixabay

Promenade Plantée

Tento unikátní park je založen na vysoké železniční trati a rozprostírá se na přibližně 4,5 kilometru. Je to ideální místo pro procházku, běh nebo jízdu na kole s krásným výhledem na město.

Keramické vlysy v metru

Společnost Société du chemin de fer electrique souterrain Nord-Sud de Paris (Podzemní elektrická železnice Sever-Jih v Paříži) byla jednou z firem budujících pařížské metro v první polovině 20. století. Zanechala po sobě stopy v podobě keramických vlysů obklopujících názvy stanic a plakátů. Začít hledat můžete třeba ve vstupní bráně na Motmartre Abbesses nebo pařížské radnice Hotel de Ville. Pokud se budete pozorně dívat, naleznete keramický vlys s iniciálami NS. Zkuste jich najít co nevíc.

Musée de la Chasse et de la Nature

Toto muzeum je věnováno lovu a přírodě a nachází se v historickém paláci v Marais. Nabízí rozsáhlou sbírku exponátů spojených s lovem, zvířaty a přírodou.

Kde odpočívají francouzští králové?

Překvapivě ne v Paříži. Může za to biskup Denis, jehož vyslal papež Fabian do Lutecie, aby obrátil Galy na víru. Císaři Deciovi to však nebylo po chuti a tak ho dal popravit stětím na nejvyšším místě Paříže – vrchu Martýrů (mučedníků). Mučedník prý svou hlavu zvedl a kráčel ještě dalších 6 kilometrů, než se zhroutil. Na tom místě pak postavili gotickou baziliku, dnes katedrálu St. Denis. A právě zde odpočívají nejvýznamnější francouzští králové. Socha mučedníka a světce Denise držícího svoji hlavu se ale nachází u vchodu do katedrály Notre Dame. Zkuste se vydat po stopách martýra Denise.

 

Zdroj: https://www.cestujlevne.com/pruvodce/francie/pariz/co-videt, https://www.stoplusjednicka.cz/pariz-neznama-co-v-turistickych-pruvodcich-obvykle-nenajdete, https://www.radynacestu.cz/magazin/zajimavosti-a-atrakce-parize/, https://www.discovertheworldcz.cz/nejlepsi-pamatky-a-zajimava-mista-v-parizi/

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.