ben haddou

Milujete film Gladiátor? Pak vám Ait Ben Haddou v Maroku nemůže uniknout

Ano, právě tady se totiž stal Maximus Gladiátorem. Ait Ben Haddou je jedna z nejznámějších ksarů (opevněných vesnic) celého Maroka. Je zapsaná na seznam UNESCO a nepřekvapí, že se tu po celý rok můžete potkat s množstvím turistů.

A jeho filmová historie je také úctyhodná. Nenatáčel se tu jen film Gladiátor, ale také Princ z Persie – Písky času, Alexandr Veliký nebo Království nebeské či Hra o trůny. Není divu, vždyť tento ksar je stále ve výborném stavu.

Ait Ben Haddou byl vlastně obchodní stanicí

Tato opevněná vesnice se ve skutečnosti skládá z mnoha menších kasbas, postavených z červené hlíny a složitě zdobených vyřezávanými detaily ve zdech, doslova vklíněných do svahu skalnatého kopce.

Po velmi dlouhou dobu byla Ait Ben Haddou důležitým tranzitním bodem na významné obchodní cestě, vedoucí až do Marrakéše. I dnes můžete malou část teto stezky ujít, vede ovšem skrze úzké uličky, propojené krátkými schodišti, vedoucími na vrchol kopce. Tady jsou stále ještě zachovány zbytky impozantních obranných hradeb.

Zásoba vody je nutností

Ačkoli není cesta k vrcholu nijak dlouhá ani náročná, pálící slunce způsobuje, že se opravdu brzy unavíte. Vezměte si s sebou proto láhev s pitnou vodu a sluneční brýle. Vynaložená námaha se však vyplatí, protože nahoře najdete úžasné výhledy po okolí, které vám natrvalo utkví v paměti.

Praktické informace pro všechny cestovatele

Ait Ben Haddou se nachází na jihu Maroka, asi 30 km od města Ouarzazate. Leží v údolí řeky Ounila, v létě tu však na vodu nenarazíte. Nejlépe se sem dostanete od Marrakéše přes pohoří Atlas po silnici N9 nebo od Agadiru přes Taroundat po silnici N10. Je to asi 3-4 hodiny jízdy. Využít můžete také autobusových zájezdů, nejčastěji vyrážejících právě z Marrakéše.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *