skot1

Víme, kde navštívit crannogy. Byly tu dříve než Stonehenge

Že vám tenhle název vůbec nic neříká? Nevadí, protože ve skutečnosti je určitě velmi dobře znáte. Pamatujete se na tisíce malých ostrovů a ostrůvků, vyplňujících jezera zejména v západní části Skotska a na Vnějších Hebridách? Ano, takto jsou ony. Málokdo však už ví, že vznikaly uměle a jejich účel je dodnes nejasný.

Většina crannogů je poměrně malá a nejsou ničím víc než archeologickou zajímavostí. Některé z nich však dovolí zakotvit i výletním člunům a otevřou svou náruč nádherným výhledům na okolní krajinu. Známé je jimi například jezero Loch Langabhat, kde není problém vypůjčit si výletní člun a prohlédnout si vše na vlastní oči.

Crannogy jsou ještě starší, než se předpokládalo

Možná by vás při pohledu na tyto „přírodní“ útvary ani nenapadlo, že jde o uměle vyrobené stavby. Nejde totiž o nic jiného, než o obrovské hromady kamení. Kdo a proč je postavil však dodnes zůstává záhadou. Nejnovější archeologické průzkumy však odhalily neolitickou keramiku, což nejstarší crannogy zařazuje do doby cca 3 600 před naším letopočtem. Až doposud však bylo míněno, že jsou tyto stavby mnohem mladší a datované do doby okolo 800 let př. n. l. Nově je tedy jasné, že tato unikátní památka je starší než legendární Stonehenge a další známé stavby.

Vydejte se za zajímavými pozůstatky pravěkých obyvatel Skotska

Až tedy budete obdivovat nádhernou skotskou krajinu a užívat si nezapomenutelného svítání, poohlédněte se ve svém okolí po nějakých těch cranozích. Ty větší dnes mnohdy tvoří jakési miniaturní ostrůvky unikátní fauny a flóry, jíž se na mnohdy agresivní pevnině jednoduše nedaří. A můžete také podumat nad tím, k čemu byly asi crannogy kdysi určeny. O tom se totiž dodnes vedou pouze dohady. Každopádně může jít o zajímavé zpestření vašeho výletu a to se přece vždycky počítá.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *