Víme, kde navštívit crannogy. Byly tu dříve než Stonehenge

Že vám tenhle název vůbec nic neříká? Nevadí, protože ve skutečnosti je určitě velmi dobře znáte. Pamatujete se na tisíce malých ostrovů a ostrůvků, vyplňujících jezera zejména v západní části Skotska a na Vnějších Hebridách? Ano, takto jsou ony. Málokdo však už ví, že vznikaly uměle a jejich účel je dodnes nejasný.

Většina crannogů je poměrně malá a nejsou ničím víc než archeologickou zajímavostí. Některé z nich však dovolí zakotvit i výletním člunům a otevřou svou náruč nádherným výhledům na okolní krajinu. Známé je jimi například jezero Loch Langabhat, kde není problém vypůjčit si výletní člun a prohlédnout si vše na vlastní oči.

Crannogy jsou ještě starší, než se předpokládalo

Možná by vás při pohledu na tyto „přírodní“ útvary ani nenapadlo, že jde o uměle vyrobené stavby. Nejde totiž o nic jiného, než o obrovské hromady kamení. Kdo a proč je postavil však dodnes zůstává záhadou. Nejnovější archeologické průzkumy však odhalily neolitickou keramiku, což nejstarší crannogy zařazuje do doby cca 3 600 před naším letopočtem. Až doposud však bylo míněno, že jsou tyto stavby mnohem mladší a datované do doby okolo 800 let př. n. l. Nově je tedy jasné, že tato unikátní památka je starší než legendární Stonehenge a další známé stavby.

Vydejte se za zajímavými pozůstatky pravěkých obyvatel Skotska

Až tedy budete obdivovat nádhernou skotskou krajinu a užívat si nezapomenutelného svítání, poohlédněte se ve svém okolí po nějakých těch cranozích. Ty větší dnes mnohdy tvoří jakési miniaturní ostrůvky unikátní fauny a flóry, jíž se na mnohdy agresivní pevnině jednoduše nedaří. A můžete také podumat nad tím, k čemu byly asi crannogy kdysi určeny. O tom se totiž dodnes vedou pouze dohady. Každopádně může jít o zajímavé zpestření vašeho výletu a to se přece vždycky počítá.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.