Mohutná zřícenina hradu Žumberk: Romantické ruiny lákají na výlet

Na okraji Českomoravské vrchoviny leží městys Žumberk. Ten si možná někdo spojí se žambereckou žulou, jež se v lomech v jeho okolí těžila a ještě stále těží. Historie obce je pevně svázána s existencí hradu Žumberk, který je jeho výraznou dominantou. Najdete ho na ostrohu nad břehem potoka Ležák kousek od městyse. Místo je volně přístupné, takže nic nebrání tomu si sem udělat výlet.

Hrad Žumberk

O hradě Žumberk se poprvé psalo v písemnostech ze 14. století. Co se týká stavebního vývoje, tak patřil pravděpodobně mezi hrady s palácem jako hlavní obytnou i obrannou budovou.

V jeho historii se vystřídalo několik majitelů, nejčastěji pánů českého původu. V 16. století byl starý hrad renesanční přestavěn. Dodnes jsou zde na fasádě paláce a západního křídla viditelné omítky s sgrafity. Od 18. století začal hrad chátrat a stal se neobyvatelným. Část jeho budov si lidé rozebrali na stavební materiál. V 19. století byl v místě původního předhradí postavený hospodářský dvůr.

V polovině 20. let minulého století se majitelem hradu Žumberk stal Klub českých turistů, který se pustil do záchrany ruiny. V 50. letech hrad převzala Československá obec sokolská a po ní stát. Po Sametové revoluci získal hrad městys Žumberk, který v drobných opravách pokračuje.

Hrad Žumberk. Foto autor: Jiří Sedláček; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Overview_of_building_of_%C5%BDumberk_Castle_in_%C5%BDumberk,_Chrudim_District.jpg

Za romantickou zříceninou

Hradní zříceniny jsou oblíbeným cílem výletníků. Ne jinak je tomu i u hradu Žumberk. Dostanete se k němu z městysu. Jako výchozí bod poslouží původně gotický kostel Všech svatých, jenž byl v 19. století přestavěn v novorománském a novogotickém slohu. Zde je i parkoviště, kde je možné zanechat automobil. K hradu vede modře značená turistická stezka.

Při procházce mezi ruinami zdí si lze domýšlet, jak dřívější lidé na hradě v minulosti žili. Návštěvníka překvapí zejména rozlehlost zříceniny, která svědčí o tom, že se hrad Žumberk býval svého času mohutnou stavbou.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%BDumberk_(hrad); https://babinet.cz/clanek-28926-majestatni-ruiny-hradu-zumberk-zrejme-ukryvaji-dosud-neprozkoumane-podzemni-chodby.html

Pohled na zříceninu hradu Žumberk. Náhledové foto autor: Jiří Sedláček; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Overview_of_%C5%BDumberk_Castle_in_%C5%BDumberk,_Chrudim_District.jpg

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.