Moravská Třebová

Moravská Třebová ukrývá mumii egyptské princezny

Většina návštěvníků sem míří kvůli nádhernému zámku. Patří totiž k největším renesančním skvostům nejenom v rámci ČR, ale i celé Evropy. Jeho současná podoba pochází z 6. století a vystavěn byl na místě bývalého hradu.

Ale nenajdete tu jen tradiční zámecké expozice. Čeká na vás i mučírna nebo třeba alchymistická laboratoř. A to ještě není všechno.

Sbírky od zasloužilého mecenáše a cestovatele

Dnes už ho znají snad jen milovníci dávných dobrodružství, faktem však zůstává, že Ludwig V. Holzmaister procestoval svého času pořádný kus světa. A přivezl odtud domů i mnoho artefaktů Patří k nim třeba „egyptská princezna“ – mumie Egypťanky jménem Hereret, pocházející z období asi 800 let před naším letopočtem. Patří k k největším lákadlům muzea, o tom nelze pochybovat.

Moravská Třebová

Zdroj obrázku: Pixabay.com

A projít se můžete také kalvárií až na Křížový vrch nad městem. To, pokud byste si Moravskou Třebovou chtěli prohlédnout pěkně z výšky. K tomu vám může posloužit i blízká rozhledna Pastýřka, z níž na všechny zmíněné památky skvěle uvidíte.

Knížecí louka jako místo k odpočinku

A až vás obcházení památek unaví, můžete navštívit rekreační areál nesoucí název Knížecí louka. Nabídne vám množství relaxačních zón, stejně jako cyklo i in-line stezky nebo osvěžení v aquaparku. Nechybí ani biocentrum se soustavou několika tůní a uměle vymodelovaným korytem řeky.

A pokud se nebudete omezovat jen na město Moravská Třebová, najdete v jeho blízkosti i množství zajímavých technických památek. Například areál Hřebečských důlních stezek nebo průmyslové muzeum u Mladějova s jeho legendární úzkorozchodnou železniční tratí. Můžete se po ní i projet – sveze vás přitom historická parní lokomotiva.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *