slovenia-1326343_640

Pozor na pokuty v národních parcích

V současné situaci už je velmi malé procento lidí doufá, že se v létě podívá na dovolenou do zahraničí. Pandemie koronaviru je stále tématem číslo jedna a jelikož se většina států bojí ještě většího šíření infekce, raději svým občanům dopředu doporučuje (nebo dokonce přikazuje), aby nepřekračovali hranice a nevystavovali tak velkému nebezpečí nejenom své blízké. Utěšit vás tak může alespoň myšlenka, že pohyb po území naší republiky bude zřejmě omezen, ale v zásadě povolen. Lákadlem budiž například národní parky, které se zde nachází celkem čtyři. Dejte si ovšem pozor na chování uvnitř daných lokalit, hrozí vám totiž poměrně vysoké pokuty.

Zákon o ochraně přírody hovoří jasně

Podle zákona o ochraně přírody č. 114/1992 Sb. nesmíte jako obyčejný návštěvních národního parku například:

  • sbírat nerosty, rostliny nebo odchytávat živočichy
  • vjíždět a setrvávat s motorovými vozidly a obytnými přívěsy mimo silnice, místní komunikace a místa vyhrazená orgánem ochrany přírody
  • jezdit na kole nebo na koni mimo silnice, místní komunikace a místa vyhrazená orgánem ochrany přírody
  • provozovat horolezecké sporty, splouvání vodních toků nebo jiné vodní sporty mimo místa vyhrazená orgánem ochrany přírody
  • tábořit mimo místa vyhrazená orgánem ochrany přírody
  • rozdělávat ohně mimo místa vyhrazená orgánem ochrany přírod
  • pořádat nebo organizovat sportovní, turistické nebo jiné veřejné akce mimo místa vyhrazená orgánem ochrany přírody
  • provozovat letadla způsobilá létat bez pilota nebo modely letadel

Každý z oněch čtyř národních parků (Národní park Šumava, Krkonošský národní park, Národní park České Švýcarsko, Národní park Podyjí) má pak ještě své bližší podmínky, které jsou snadno k dohledání ve výše zmíněném zákoně. Pokud některé pravidlo porušíte, hrozí vám pokuta až dva miliony korun. Ve většině případů, kdy dojde jen k mírnému porušení kázně, však nejspíš vyváznete jen s ústní domluvou.

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Dbejte i na řádné chování ke zvířatům a flóře

Chování návštěvníků v národních parcích upravuje také zákon o myslivosti č. 449/2001 Sb., který jasně říká, že v lesích je výslovně zakázáno plašit zvěř, rušit zvěř během hnízdění nebo bránit kladení mláďat. Pozor si samozřejmě dejte také na rozdělávání ohně, protože i v tomto případě vám hrozí pokuta ve výši až půl milionu korun.

Zdroj úvodní fotografie: Pixabay.com

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *