Jak si užít návštěvu zámku a dalších památek na maximum

zmek

Památky se postupně znovu otevírají. Ovšem spolu s tím, jak omezeno nejspíš bude letos naše cestování (a to nejenom z epidemiologických, ale třeba i finančních důvodů), přichází na přetřes otázka maximálního zážitku.

Přiznejme si: pro mnoho z nás se stal hon za památkami jakousi novodobou sbírkou trofejí. A značně k tomu přispívají i nejrůznější kolekce sběratelských předmětů – ať už jde o vzpomínkové pohledy nebo třeba turistické známky. Není výjimkou stihnout za den návštěvu i tří nebo čtyř hradů a dalších památek. Proč také ne, když se dá autem vyjet až skoro k vstupní bráně (a mnohdy i do ní).

Abyste si z návštěvy památek také něco odnesli

Zajímá vás, co radí před návštěvou samotní kasteláni? Pokud jste ještě výše zmíněné mánii nepropadli, tak poslouchejte. S hradem, zámkem (či jakýmkoliv jiným návštěvnickým místem) se předem seznamte. Projděte si jeho historii, pročtěte si dostupné materiály, zjistěte, co na vás v jednotlivých pokojích čeká za překvapení

Možná se to nezdá, ale vyhnete se tak přehlcení z mnoha nových dojmů. Výklad průvodce jednoduše doplní mezery, které vám během samostudia vznikly a s potěšením zjistíte, že jste si schopni i po návštěvě vybavit mnohé historické zajímavosti a uchovávané pamětihodnosti. Což při běžných prohlídkách rozhodně není pravidlem.

zamek

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Ve výkladové skupině se snažte rovněž držet blízko průvodci. V zadních řadách bývá jen málokdy dobře rozumět – na druhou stranu většinou získáte ničím nerušený výhled třeba na obrazy na stěnách či nápaditě dekorovanou podlahu. Záleží na tom, čemu dáváte přednost.

A pokud to jen trochu jde, zakupte si po odchodu z hradu i brožuru nebo jiné materiály, které vám opět celý výklad shrnou v kostce. Vyplatí se to.

Jak na návštěvu s dětmi

Možná právě vaše ratolesti patří mezi ty, které se nechávají unést nádhernými obrazy, dekoracemi ve vitrínkách a vyleštěnými parketami. Pokud ano, pak gratulujeme a dále číst nemusíte. Jestliže ovšem takové štěstí nemáte, existuje jen jeden způsob, jak si návštěvu hradu užít se vším všudy – a to ve dvou, ovšem zvlášť.

zamek

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Použité schéma je jednoduché: zatímco jeden rodič jde na prohlídku, druhý dítko pohlídá – a potom se opět prohodí. Nepopíráme, že jde o časově náročný postup, který představuje výzvu i co do balení na výlet. Děti je totiž nutné přece jen nějak zabavit. Větší děti se pak vyplatí na program prohlídek postupně zvykat. Volte kratší okruhy, případě se předem domluvte s průvodcem, zda by vás mohl v případě potíží nenápadně vypustit i s dítětem ven (ne všude to jde). Některé památky mají i speciální „úkolová místa“ a další prvky, jenž dětem pobyt zpříjemní

A pokud se chystáte navštívit nějakou blízkou památku, můžete si poradit i sami. Jděte tam jako první, a přímo na místě si vytvořte pracovní list, který dětem posléze věnujete a sami si znovu dosytosti vychutnáte kvality vašeho průvodce. Tato varianta je finančně o něco náročnější, ovšem může být dobrým krokem k tomu, aby si vaše dítka památky skutečně zamilovala (a nestala se pro ně jen další otravným prvkem v řadě vynucených rodičovských aktivit).

A ještě jedna rada na závěr: nefoťte jako zběsilí, i když je to povoleno. Většinu fotografií najdete v již zmíněných brožurách nebo na pohledech. A svět, spatřený skrze oko fotoaparátu (nebo čočku v mobilu), je rázem tak nějak méně skutečný. Místo fotografií můžete zkoušet tvořit třeba haiku, odrážející vaše aktuální pocity a náladu z daného místa. Koneckonců, právě ty si pamatujeme nejlépe. Ale to už je tip spíše pro opravdu pokročilé.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.