Mumlavské vodopády – obří hrnce, ke kterým se snadno dostanou i handicapovaní

Mumlavské vodopády, Mumlava, vodopády, Šuamva, vodopád

Populární Mumlavské vodopády se nacházejí nedaleko Harrachova v západní části Mumlavského dolu. Tato místa vynikají skvělou atmosférou pro relaxaci nebo zchlazení v teplých letních povětrnostních podmínkách. Vodopády můžou návštěvníci navštívit celoročně. Během léta i zimy, kdy voda zamrzne, jsou Mumlavské vodopády krásnými místy.

Přírodní krása

Vodopád vystupuje z Harrachovské kotliny. Po většinu roku se vodopád za mocného hluku vody hrne do žulové prohlubně způsobené erozní činností, které získaly kvůli svému tvaru název obří hrnce a jsou největší u nás. Vodopád má v různých místech odlišnou výšku i sklon, přičemž levá strana je lehce strmější a vyšší než pravá. Mumlavský vodopád měří celkově okolo 10 metrů na výšku i šířku.

Výletní start i cíl

Mumlavský vodopád je snadno přístupným místem, jelikož k němu vede asfaltová cesta, která umožňuje návštěvníkům výlet pěšky, na kole, s vozíčkáři nebo s kočárkem. Pouze vjezd s motorovými vozidly je zde zakázán. Díky dobře značeným turistickým trasám je místo oblíbeným místem pro odpočinek při delších túrách například až na Vysokou boudu či Lesní zátiší. V zimě mohou návštěvníci pozorovat mohutný ledopád vznikající kvůli mrazu.

Foto: Pixabay

Občerstvení na místě a prostor pro pejsky

Co by kamenem dohodil a zbytek došel pěšky se od vodopádu nachází občerstvení v podobě Mumlavské boudy, která bývala harrachovskou hájenkou nebo Vosecké boudy. V obou lokalitách jsou pejsci všeho druhu vítáni.

Mumlavské vodopády co navštívit v okolí

Cestou se můžou návštěvníci zastavit v hornickém muzeu nebo lesnickém muzeu Šindelka, kde se dozvědí zajímavosti o minulosti i přítomnosti hornictví a lesnictví.

Zdroj: https://www.harrachov-info.cz/aktivity/turisticky-zajimava-mista/mumlavske-vodopady, https://www.krkonose.eu/mumlavsky-vodopad, https://mumlavske-vodopady.ceskehory.cz/ , https://www.kudyznudy.cz/aktivity/mumlavsky-vodopad-v-krkonosich

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.