Muzeum Corpus v Holandsku vás provede lidským tělem. Je to zážitek pro děti i dospělé

S blížícími se prázdninami rodiny začínají stále více přemýšlet nad tím, co s volným časem svých ratoletí. Určitě je dobré ho využít i k tomu, aby se něco zábavnou cestou něco naučily. K tomuto účelu slouží zpravidla muzea s nejrůznějšími expozicemi. Moderní jsou především muzea interaktivní, v nichž jen pasivně nepozorujete vystavené exponáty, ale také v nich něco zajímavého zažijete. K takovým muzeím patří i Corpus v Holandsku. Co vám může všechno nabídnout?

První muzeum svého druhu na světě

Jedno z témat, které se děti na základní škole učí, je lidské tělo a jeho fungování. Pro někoho to může být jedno to nejlepší učivo biologie. Ale určitě nebude bavit každého. Jestliže se budete o letošních prázdninách pohybovat po Holandsku nedaleko Leidenu, tak si muzeum Corpus rozhodně nenechejte ujít. Říká se mu cesta lidským tělem, kdy se poutavou formou seznámít s tím, jak lidské tělo pracuje.

Muzeum Corpus bylo otevřeno už v roce 2008 a je svého druhu prvním na světě. Najdete ho ve městě Oegstgeest v západní části Holandska, které je předměstí Leidenu. I samo město je hodno navštívení, protože jeho historie sahá až do druhého století. Do počátku 20. století mělo ale město spíše ráz vesnice, což se změnilo vybudováním nových čtvrtí. Ty nejstarší byly postaveny okolo roku 1915.

Otevírací doba

Pokud se budete chtít podívat do muzea Corpus, je otevřeno od úterý do neděle, přičemž úterý až pátek je otevírací doba mezi 9:30 až 15:00 hodin a o víkendu mezi 9:30 až 18:00 hodin. Cena vstupenky pro dospělé i pro děti je stejná, a to ve výši 23,95 EUR (v přepočtu na naše koruny asi necelých 600 Kč). Platí se i za parkování v podzemních garážích, bude vás to stát 10 EUR, tedy okolo 250 Kč. První půlhodina je zdarma.

Muzeum doporučuje návštěvu dětí starších 6 let, ty mladší to možná nebude bavit, nebo se mohou tu i bát. Přece jen jsou lidské orgány vyvedené v nadživotní velikosti.

Poznávací znamení muzea

Budovu muzea poznáte na první dobrou. Podél dálnice A44 nedaleko Leidenu totiž sedí obří červenohnědá lidská postava, jež je součástí stavby. Na prohlídku expozice si vyhraďte asi 55 minut. Nejprve vstoupíte po eskalátoru do kolene, projdete celým tělem až do mozku. Z jednotlivých expozic vás bude do dalších posunovat pomalu se pohybující plošina. Počítejte také s intenzivními zvukovými a světelnými efekty. Zajímavý je třeba vznik nového života v děloze. Součástí muzea je také restaurace, ve které se po prohlídce budete moci občerstvit, nebo obchod se suvenýry.

Zdroj: https://corpusexperience.nl/en/ontdek-corpus/, mapy.cz

Náhledové foto: By Pvt pauline – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4031276

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.