Na co vás nalákají piaristické zahrady v Příboře

V cestovatelských průvodcích byste je našli jako Zahrady piaristického kláštera v Příboře. Jde o vcelku nenápadnou památku v centru města, prozatím turistům spíše neznámou. Není divu, vždyť otevřeny byly po rozsáhlé rekonstrukci teprve v roce 2015 a média jim příliš velkou reklamu neudělala. Ovšem je to rozhodně škoda…

… Na druhou stranu se alespoň vyhnete masám turistů. Těch tu totiž ani v sezóně příliš nebývá. Mnohem spíše jde o místo, určené pro odpočinek a pomalé procházky. A že je na nich opravdu co obdivovat!

Cesta za poznáním od Spodní zahrady

Projděme si nyní Zahrady piaristického kláštera v Příboře pěkně od hlavního vstupu. Ten najdete v tzv. Spodní zahradě a rozhodně ho nepřehlédnete. Kromě velkého nadpisu vás upoutá i velká vstupní brána. Tři hlavní prvky celé kompozice vás však zaručeně překvapí – jde o potok, okno a stylizovaný sad (upřímně, pokud nevíte, že ho tu máte hledat, nejspíš ho neodhalíte).

Tyto symboly hovoří o piaristické filosofii jako takové. Pokud jste dávali ve škole pozor, určitě víte, že právě piaristé se stali o rozšiřování vzdělání nejenom v českých zemích. Okno se tak má v tomto pojetí otevírat všemu novém (novým názorům), sad odkazuje na pěstování vzdělání a potok pak symbolizuje život a očistu. Kromě toho budete míjet řadu upravených záhonků a dalších zajímavých míst.

Na skok do Horní zahrady

Nakonec kolem laviček, stíněných prozatím spíše menšími stromky, projdete do Horní zahrady (na jejím druhém konci najdete i nenápadný druhý vchod z ulice). Horní zahradě dominuje fontána a otevře se vám tu opravdu nádherný výhled na celý klášter. Pokochat se můžete růžemi a v době konání nejrůznějších akcí jistě využijete i malé, sympaticky zastíněné pódium. Cestou zpátky pak nezapomeňte na menší Bylinkovou zahradu s množstvím známých i neznámých druhů léčivých rostlin.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *