Na skok do Slezska: Hradec nad Moravicí, zámek Raduň a Cesta Bohumila Patera

Kousek od Opavy se nachází slezské město Hradec nad Moravicí, jehož historie sahá až do 11. století. Je spojeno se jmény Záviše z Falkenštejna, Ludwiga van Beethovena, Ference Liszta, Josefa Mánese, kteří zde chvíli pobývali. Turisticky atraktivní je zdejší zámek, líbivý na první pohled. A to není vše, co zde na vlastní oči můžete vidět.

Zámek Hradec nad Moravicí

Tentokrát nás prst na mapě zavede do Slezska. Hradec nad Moravicí je totiž častým cílem milovníků historických pamětihodností. Sjíždějí se sem ze všech možných koutů České republiky, aby se mohli podívat dovnitř zdejšího zámku, který je úzce spjat s Přemyslovci, respektive s jejich opavskou větví. Původně tu stával gotický hrad, jenž hlídal důležitou obchodní cestu k Baltu – tzv. jantarovou stezku.

Zámek se z něho stal renesanční přestavbou v 16. století. Empírovou podobu získal v 19. století (Bílý zámek), kdy vznikl i tzv. Červený zámek s konírnami, kočárovnou a hradební zdí. Při návštěvě si lze vybrat mezi několika prohlídkovými okruhy – reprezentační a soukromé salony, hostinské apartmá, zámecký areál, Bílá věž, Hodinová věž či výstavní galerie.

Zámek Raduň. Foto: Wikimedia Commons.org / Autor: Jan Valach / https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Zamek_Radu%C5%88_Okres_Opava.jpg

Zámek Raduň

Pokud vám nebude stačit k nasycení se historickými objekty prohlídka zámku Hradec nad Moravicí, tak kousek od něho ve vzdálenosti asi 10 kilometrů stojí původně gotická tvrz, nyní empírový zámek Raduň. Zažil toho opravdu hodně – byly tu i kanceláře MNV, škola, zdravotní středisko. Vše pochopitelně v době budování světlých zítřků pod rouškou socialismu. Ale i tento zámek se dočkal zrestaurování svých zajímavých interiérů a otevření bran široké veřejnosti. K vidění je zde Severní a Jižní zámek, oranžérie s okrasnou zahradou a technické zázemí raduňského zámku – půdní prostory a suterén.

Cesta Bohumila Patera

Příznivci turistiky se možná raději vydají po 23 kilometrů dlouhé Cestě Bohumila Patera, jež vede z Hradce nad Moravicí do Fulneku. Je značená modrou barvou, míjí Lisztovu vyhlídku, Medvědí skály, Bezručovu vyhlídku, Lesní Albrechtice a pak vede dále údolím potoka Gručovky až do Lukavce a Fulneku. Jméno cesta dostala po prof. Bohumilu Paterovi, který byl člen Klubu českých turistů v Opavě.

Zdroj: Wikipedie.org, Mapy.cz

Červený zámek Hradec nad Moravicí. Náhledové foto: Wikimedia Commons.org / Autor: Lehotský / https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Z%C3%A1mek_Hradec_nad_Moravic%C3%AD;_%C4%8Cerven%C3%BD_z%C3%A1mek.JPG

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.