Fotopast

Na Šumavě vandalové kamenují fotopasti

Klouzání se po hladině Čertova jezera bylo bráno jako porušování zákazu chození do míst, kde to není možné. Pochopitelné to ještě s hodně velkou dávkou shovívavosti bylo. Nyní si vyndalo našli novou zábavu. Kamenování fotopastí. Těžko říct, co nám příroda udělala, že musíme ničit i tato zařízení. Bohužel se mezi námi najdou bezmozci, pro něž je to zábava. Doufat můžeme jen v to, že se jedná o jakousi mladickou nerozvážnost.

Komplikace prací při výzkumu

Sledování zvířat tímto způsobem a jejich výzkum stojí jednak spousty peněz a jednak také mraky lidského úsilí. Pokud daná oblast není dostatečně monitorována, sníží se pochopitelně také kvalita výzkumu. Zmizí data, jež už není možné nijak efektivně nahradit. Bohužel. Neustálé vyměňování pasti je finančně náročné. Stejně tak se musí situace řešit s Policií České republiky, což také zabere nějakou tu dobu.

Tři místa kamenování fotopastí

Samotné fotopasti byly zničené ve třech lokalitách. Jedna se nacházela v západní části chráněné krajinné oblasti. Nalezen byl v její blízkosti také kámen, jímž byla zasažena. Část této pasti byla až opodál, kde ji našli policisté, když pátrali ztraceném muži. Druhá zničená past byla mezi Borovými Lady a Kvildou, třetí v oblasti Prášilska.

Nesmyslná činnost

Pochopit tuto devastaci přístrojů pro měření a monitorování pohybu zvířat ve volné přírodě nelze a kamenem by zřejmě měli dostat ti, kteří to dělají.

Fotopast: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.

7 komentářů

 1. Václav Odpovědět

  No,kola jsou móda,není nad to každý kilometr ve stánku pojíst nějakou dobrotu na přepáleném oleji,špatně parkující motoristy ve městě čeká mastná pokuta-v přírodě mírná domluva,selfíčko s hradem za zády poslané na dvacet adres (na co jiného bych měl mobil s neomezenými daty a voláním,že?).Připravili jsme stovky kilomerů zaasfaltovaných cyklostezek (a nadáváme na zastavěné plochy průmyslových zón)……….hezky se nám ten turizmus rozjel,tak si to teď vyžereme.Ale rychle,spěchejte,dřív než bude kvůli turistům většina republiky zavřená.

  1. Aster Odpovědět

   No a ještě elektrokola – aby se náhodou chudáci „sportovci“ moc nenamáhali…
   Může mě čert vzít, když vedle frekventované silnice vede nová cyklostezka, ale banda pitomců se motá po silnici – navíc na tom sedí jako prase na bidle.
   Druhá věc jsou šílenci, kteří se řítí po lese – člověk nestačí uskakovat a navíc často po sobě řvou jako někde na trhu – proto poslední dobou chodím mimo značené stezky.

 2. LUDĚK Odpovědět

  Ničit fotopasti ,to jsme na tom dost špatně,morálka a výchova totální propadák,je to vidět i na dodržování pravidel pandemie.Jsme strujci svého neštěstí

 3. jan Odpovědět

  Tady se teprve ukazuje, jak Čechům „záleží na přírodě…Ale oni jsou už raz takoví, a předělat je bude těžko… Znám to i na Slovensku. Tam je to ještě horší…

 4. Misot Odpovědět

  “ kamenování fotopastí…. Těžko říct, co nám příroda udělala ?…“ naopak je možná příroda ráda, protože tento cizí element do přírody nepatří…

  1. Aster Odpovědět

   Možná nepatří, ale rozhodně přispívají k lepšímu poznání zvířat, které v ní žijí – a zvířatům nijak neškodí. Ostatně uřvaní turisté do přírody taky nepatří a přesto jsou jich plné lesy – a navíc tento element ještě po sobě často zanechává binec – nezačneme je taky kamenovat – nebo rovnou střílet…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *