Palácová pevnost Alcázar – smutnou historii porobených křesťanů tu připomíná alespoň náměstí

Sevilla je hlavním městem španělské autonomní oblasti, pojmenované (jak jinak než) Andalusie. Najdeme ji na jihu Španělska a cestovat sem v létě není pro středoevropana právě komfortní zážitek. Teploty tu totiž mohou vystoupat až ke 40 °C.

Kdykoliv jindy je tu však opravdu krásně. Bylo by tedy chybou nechat si ujít její velkolepá lákadla. Mezi ta největší pak nepochybně patří palácová pevnost Alcázar.

Mudejárský styl a unikátní přístup k návštěvníkům

Málokdo ví, že palácová pevnost Alcázar je dodnes užívaným sídlem královské rodiny. To však neznamená, že by do ní návštěvníci neměli přístup. Naopak. Jen počítejte s tím, že v některých měsících bude vstup dovnitř částečně omezen. Naopak ve chvíli, kdy se pohlaváři zdržují jinde, jsou přístupné i jejich soukromé komnaty. A to se jen tak nevidí.

Na celé stavbě vás uchvátí zejména mudejárský styl. To je architektura, používaná Maury v dobách, kdy „jejich“ městům vládli křesťané. Většina architektury pochází až z této doby, i když na tomto místě stály paláce už od dob starých Římanů.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Pokud chcete obdivovat čistý mudejárský sloh bez přestaveb, nemělo by vám uniknou nádvoří Patio de la Montería (14. století). Mezi další oceňované části patří Palacio de Pedro I., Sala de Audiencias nebo nádvoří Patio de las Doncellas, pojmenované na počet 100 panen, které museli křesťané každý rok odvádět jako povinnou daň Maurům až do doby španělské reconquisty.

Kam se ještě v Seville vypravit?

Vaším dalším cílem by měla být Sevillská katedrála, vystavěná na místě bývalé mešity. Je opravdu velkolepá a mezi její velká lákadla patři i hrob Kryštofa Kolumba (byť se o něj Sevilla pře s Dominikánskou republikou). To však neznamená, že tu nenajdete žádný odkaz na původní mešitu. Naopak, minaret Giralda tu dodnes stojí. Nejenom tady se tak propojují tradiční arabské a islámské prvky. A zachovalo se i nádvoří mešity – Patio de los Naranjos.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.