Na Valašsko na hrad Brumov a na Slovensko na Vršatecký hrad

V údolí říčky Brumovky v Bílých Karpatech jižně od Valašských Klobouk leží nevelké město Brumov-Bylnice. Jeho okolí je hornaté a láká k vycházkách do přírody. Najdete tu ale i historickou pamětihodnost, hrad Brumov. A kousek za slovenskými hranicemi zříceninu Vršateckého hradu.

Hrad Brumov

Už ve středověku vedla Vlárským průsmykem důležitá cesta mezi Povážím a Pomoravím. V polovině 13. století na výběžku kopců na městem Brumov byla postavena významná zemská pevnost se stejným názvem. Oblast Vlárského průsmyku však byla obydlena už ve starší době kamenné, jak hovoří výzkum v lokalitách Nemšová a Sidonie. Když se zde rozhlédnete okolo sebe, tak se ani nemůžete těm dávným lidem divit, že se v této části usadili. Valašská krajinaValašská krajina je libá na pohled. I z hradu Brumova je hezky vidět do daleka, nejen na město Brumov-Bylnici, které leží pod ním.

Hrad Brumov je přístupný od úterý do neděle v čase 10:00 až 12:00 a 13:00 až 17:00 hodin. Vstupné je na dnešní inflační ceny opravdu lidové, rodinné vstupné vás vyjde na 180 korun. Do celého areálu dolního a horního nádvoří je možný vstup i s pejsky. Do vnitřních expozic a hradní galerie ale mají psi vstup zakázán.

Vršatecké podhradie. Fotografie: Wikimedia Commons.org, autor: Jaroslav Vyhnička https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Vr%C5%A1ateck%C3%BD_hrad_(Vr%C5%A1ateck%C3%A9_Podhradie).jpg

Vršatecký hrad nad obcí Vršatské Podhradie

Z Brumova-Bylnice si lze udělat výšlap na slovenskou stranu a jako cíl cesty si vybrat zříceninu Vršateckého hradu. Na české straně k němu vede žlutá turistická trasa, která se na hranici se Slovenskem mění na červeně značenou. Na cestě je několik vyhlídkových míst, také jeden bod záchrany 014. Od kaplnky Panny Máre Kráľovej je třeba začít sledovat zeleně označenou cestu, která vede až k Vršateckému hradu. Celkově je trasa dlouhá asi 13 kilometrů.

Hrad Vršatec byl postavený ve 13. století jako obrana proti vpádu Mongolů. Nachází se v nadmořské výšce 805 metrů. V 18. století vyhořel a postupně se z něho stala ruina.

Zdroj: http://www.vrsateckyhrad.sk/; www.hradbrumov.cz

Náhledová fotografie: Wikimedia Commons.org, autor: AlStr; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Hrad_Brumov.JPG

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.