Národní park Ala-Archa – dosud neobjevený klenot Kyrgyzstánu

Výhled k Everestu

Hledáte tip na zajímavý výlet v rámci své letošní dovolené? Podívejte se do míst – kde jste ještě nikdy nebyli. Národní park Ala-Archa v Kyrgyzstánu vám totiž opravdu má co nabídnout.

Národní park Ala-Archa najdete nedaleko hlavního města Kyrgyzstánu. Toto místo je velmi oblíbené u místních obyvatel i u turistů. Díky velkému množství zeleně je možné uniknout před spalujícím sluncem a jako bonus poznat krásy zdejší přírody.

Park plný pichlavých jalovců

Název „Ala-Archa“ můžeme do češtiny přeložit přibližně jako „pestrý jalovec“. V parku se totiž tento pichlavý keř vyskytuje úplně všude – abychom byli přesní, zabírá plochu více než 500 hektarů. Samotná rezervace byla založena v roce 1976 za účelem záchrany ohrožených druhů zvířat a vzácných rostlin.

Foto: Pixabay

Park má dvě zóny – jedna je určena pro aktivní odpočinek a druhá nabízí naopak klid. Místo aktivní rekreace je otřeno turistům stále. Pořádají se prohlídky, jezdí tu různé druhy dopravy a koná se tu také řada akcí. Tato oblast ovšem zabírá pouze 5% celkové rozlohy národního parku Ala-Archa. Užít si tu můžete jak pěší turistiku, tak i jízdu na koni nebo plavbu údolím řeky Ala-Archa.

Do celého parku se nedostanete

Odpočinková zóna je plnohodnotnou přírodní rezervací, kde se dochovaly ty nejvzácnější druhy flóry a fauny. Hospodářská činnost na celém území je zakázána a turisté sem obvykle části nemají přístup. Vrcholy zdejších hor navíc po celý rok pokrývá led. V teplém období částečně taje a do řeky Ala-Archa proudí velké množství vody. V této části roku je pobyt zde dokonce nebezpečný. Jinak je však národní park Ala-Archa v Kyrgyzstánu velmi zajímavým místem pro výlet, které byste si rozhodně neměli nechat ujít.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://zahorami.cz/2018/06/ala-archa-nejvetsi-kyrgyzsky-mainstream-trochu-jinak/

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.