Na Vsetínsko do Pulčínských skal: Unikátní přírodní rezervace se skalními městy i zbytky středověkého hradu

Valašsko patří mezi oblasti, které by neměly ujít vaší pozornosti, pokud máte rádi přírodní krásy i rázovité vesnice. Nejvýše položeným sídlem na Vsetínsku je Pulčín, který leží na západním okraj Javorníků. Na jeho území se nachází zajímavá místa, jež jsou vyhledávaná turisty a také trampy.

Pulčín je obec, která byla založena dvakrát

První zmínka o obci Pulčín, které se však říkalo původně Plučiny, pochází z přelomu 13. a 14. století. Její historie je úzce svázána se strážním hradem Plučiny, po kterém jen zbytky obytné věže, vytesané schody na nejvyšším skalním útvaru a ve skále pak vytesané úchyty trámů od konstrukce ze dřeva. Když hrad v první polovině 16. století zanikl, skončila se psát i historie obce Plučiny. Ale ne na dlouho, protože už ve druhé polovině 16. století byla založena podruhé pod názvem Pulčiny, který si uchovala do konce 30. let 20. století. Od počátku druhé světové války už nese nový název – Pulčín. V současné době je místní částí Francovy Lhoty.

Pulčín – Hradisko, národní přírodní rezervace

Do Pulčína lidé se lidé jezdí obdivovat Pulčínským skalám, jež jsou součástí národní přírodní rezervace Pulčín–Hradisko, pojmenované podle stejnojmenného vrchu Hradisko s nadmořskou výškou 773 metrů. Jedná se o třetihorní skalní útvary z pískovce. Najdete tu skalní stěny, kamenné bloky, skalní město i pseudokrasové jeskyně. Na jižním okraji rezervace stojí pískovcová skála Zámčisko, na západě pak Pět kostelů a v centrální části je skalní město Izby. Neméně zajímavá je i jeskyně Hladomorna neboli Velryba. Je domovem chráněných netopýrů, takže je do ní vstup zakázán.

Pulčínské skály. Foto: Wikimedia Commons.org /Autor: Ben Skála / https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Pul%C4%8D%C3%ADnsk%C3%A9-sk%C3%A1ly2016n.jpg

Dostupnost Pulčínských skal

Pokud si budete chtít do Pulčína udělat výlet, pak jedině autem, autobusem, na kole nebo po svých. Vlak sem nejezdí. Z Pulčína na vrchol kopce Hradisko s přírodní rezervací je to něco přes kilometr a půl chůze, což je opravdu kousek. A hned se můžete začít obdivovat tomu, co zde dokázala vytvořit matka Příroda. Přes Hradisko vede naučná stezka Javornický hřeben, která začíná ve Střelné a pokračuje až na sedlo Bumbálka. Protože se jedná o přírodní rezervaci, je třeba si v oblasti Pulčín–Hradisko dávat pozor, kam je dovolené jít a kde už vstoupit nesmíte z důvodu ochrany flóry a fauny.

Zdroj: Wikipedia.org, Mapy.cz

Pulčínské skály. Náhledové foto: Wikimedia Commons.org /Autor: Ben Skála / https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Pul%C4%8D%C3%ADnsk%C3%A9-sk%C3%A1ly2012h.jpg

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.