Nadpozemsky modré oči – v Indonésii se jimi může pyšnit celý kmen

Jasně modré oči mívají jen novorozenci a většinou jim příliš dlouhou nevydrží. Modrookých blonďáčků a blondýnek najdeme proto později ve školkách a školách opravdu málo. Ale pokud by vám pohled do modrých očí chyběl, vyrazte do Indonésie. Tady se totiž touto raritou může díky vzácné nemoci pyšnit rovnou celý kmen.

Ale nenechte se mýlit, i v tomhle koutu světa jsou modré oči velkou vzácností. Tmavé vlasy a hnědé nebo tmavě zelené oči – to je místní standard. Ovšem domorodý kmen Buton, který již desetiletí žije na stejnojmenném ostrově, tvoří z tohohle pravidla výjimku.

Foto: Pixabay

Pane, vy máte tak nebesky modré oči…

První setkání tváří v tvář tak mnoho návštěvníků vyvede z míry. Na očích těchto lidí je totiž něco nepřirozeného. Nejsme zvyklí, aby barva pomněnek kontrastovala s temně opálenou pletí. Ovšem oč úžasnější tento pohled je, o to temnější má pozadí.

Vděčíme za něj totiž vzácnému onemocnění s genetickým základem, známému jako Waardenburgův syndrom. Ovlivňuje zejména pigmentaci, takže kromě nepřirozeně zbarvených očí je u domorodců možné pozorovat i nevzhledné skvrny na kůži a změny v zabarvení vlasů. A aby toho nebylo málo, Waardenburgův syndrom negativně postihuje také sluch. Nejzávažnější IV. typ pak má vliv i na trávicí soustavu a řešením je leckdy pouze operce. Odhaduje se, že tento syndrom postihuje jednoho člověka za 42 000.

Jedno nebo obě? Možností je více

Ne vždy se však Waardenburgův syndrom projevuje stejným způsobem. Někdy je patrný bílý pruh vlasů, jindy je zhoršenou pigmentací postiženo jen jedno oko. Nedávno zdokumentoval vývoj této nemoci u kmene Buton například fotograf Korchnoi Pasaribu, díky němuž se o tomto neobvyklém jevu dozvěděl celý svět.

Zdroj info: https://www.boredpanda.com/photography-indigenous-buton-people-blue-eyes-korchnoi-pasaribu/

Zdroj videa: Youtube kanál Zahid Tech

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.