říp

Perfektní podzimní výlet – vyrazte na Říp

Jde o místo, které by jednou za život měl navštívit každý. Hora Říp – srdce našeho vlastenectví, s romantickým obrázkem rotundy svatého Jiří, který najdeme v každé učebnici dějepisu. Možná vás to překvapí, ale výlet na její vrchol je poměrně jednoduchou záležitostí.

Stačí vyrazit pomalou procházkou z Roudnice nad Labem. Sem se dostanete odkudkoliv – staví tu autobusy i vlaky. Nejde o nijak vysoký kopec – nadmořská výška Řípu je jen asi 455 metrů nad mořem, ovšem podle jiných zdrojů se toto číslo pohybuje okolo 460,8 m n. m. Koneckonců, pohled na blízké České středohoří vás o již zmíněné nenáročnosti tohoto výletu spolehlivě přesvědčí. Nebýt pověsti o praotci Čechovi, nikdo by se nejspíš nahoru příliš neobtěžoval.

Vyrazte po žluté až nahoru

Od nádraží v Roudnice nad Labem se jednoduše pusťte po žluté turistické značce a nemůžete zabloudit, Nejdříve projdete vesnicí a poté odbočíte vpravo. Propletete se mezi poli a dojdete k lesíku. Doposud stezka vedla rovně, teď však budete muset zamířit mírně vzhůru. Dívejte se vlevo, otevře se vám odtud nádherný výhled na panorama Českého středohoří.

Brzy dojdete k první ceduli naučné stezky. Ještě chvíli bude cesta pokračovat přívětivým terénem, pak však dorazíte na křižovatku modré a červené značky, a tady už to začne být zajímavé.

Zdroj obrázku: commons.wikimedia.org

Pokud je po dešti, buďte opatrní

Cesta najednou poměrně  ostře stoupá po zemitém podloží, které se dokáže po dešti pořádně rozblátit. Jde o nejobtížnější úsek, nevhodný pro kočárky a malé děti. Jakmile však dorazíte ke  kamenité části vrcholu, je už vyhráno. Odtud se můžete rozhlédnout po krajině a k vrcholu už dorazíte bez větších překážek.

Půjde o příjemný úsek cesty. Až do  roku 1879 byla podle všeho hora Říp bezlesá, dnes ji však pokrývá  dubovo-habrový les. Najdete tu i několik skalních vyhlídek a nahoře samozřejmě i půvabnou rotundu svatého Jiří. Za dobrého počasí je prý z Řípu vidět i Praha, tak dobré podmínky tu však bývají málokdy.

Zdroj náhledového obrázku: commons.wikimedia.org

 

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

1 komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *