Castel Gandolfo 2

Co nevíte o Vatikánu – v papežské ložnici se narodilo přes 40 dětí

Pokud teď očekáváte, že vás přeneseme do doby prostopášných Borgiů, mýlíte se. Hrdinou dnešního dne bude papež Pius XII. (ve funkci v letech 1939-1958), rodným jménem Eugenio Maria Giuseppe Giovanni Pacelli.

Málokdo dnes ví, kolik nemovitostí v Itálii vlastně Vatikánu patří. Jednou z nich je i Papežský palác v Castel Gandolfu, což je městečko, které najdeme asi 30 km na jihovýchod od Říma, a to v regionu Lazio. A právě tady se odehrává jedinečný příběh, který začíná ve chvíli, kdy dne 11. 09. 1943 němečtí obsadili Řím.

Jen námitky nestačí, je třeba jednat

Papeže Pia XII. vnímáme spíše negativně, jako „prohitlerovského.“ Ovšem málokdo ví, že se o vše postarala ruská propaganda, a to navíc v době, kdy se už zesnulý muž nemohl bránit. Na Hitlera upozorňoval už ve chvíli, kdy jeho strana v Německu teprve přicházela k moci.

Zdroj obrázku: commons.wikimedia.org

Ale zpátky k Papežskému paláci v Castel Gandolfu. V den, kdy byl Řím obsazen (a Vatikán byl ušetřen jen proto, že Hitlerovi poradci byli přesvědčeni o urputném odporu všech lidí v blízkém i dalekém okolí), zavolal si k sobě papež německého vyslance. Ovšem až po tom, co nařídil otevření všech klášterů, hospiců, far a dokonce i svého soukromého sídla pro židy. Chtěl je uchránit před řáděním SS v ghettu na břehu řeky Tibery

Papežská ložnice jako jesle

Azyl jim poskytlo celkem 155 vatikánských objektů. Například jeho soukromá ložnice v Papežském paláci v Castel Gandolfu sloužila jako jesle, kde přišlo na svět asi 40 dětí. A aby toho nebylo málo, papež věnoval na záchranu uprchlíků i veškeré úspory své rodiny

Do městečka Castel Gandolfo, jehož patronem je svatý Šebestián, se můžete přijet podívat. A navštívit můžete i samotný palác. Papež František ho poměrně nedávno  (21. října 2016) totiž otevřel pro veřejnost.

Zdroj náhledového obrázku: commons.wikimedia.org

 

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *