Vozovka

Soud rozhodl: Umístění D1 u Přerova se ruší

Rozhodnutí Krajského úřadu Olomouckého kraje o změně umístěné dálnice D1036 v úseku Říkovice z března roku 2006 bylo zrušeno. Došlo k porušení zákonů ze strany Magistrátu města Olomouce a krajského úřadu v Olomouci i Ministerstva životního prostředí. Vše na podnět žaloby Dětí Země a Krajiny Dluhonice ze dne 23. července 2020.

Soud uznal hned čtyři žalobní body

Ze sedmi celkových. Samotné hnutí Děti země nyní čeká, jestli úřady své chyby dokážou napravit. Hodně důležité bylo především uznání námitky týkající se požadavku závazného stanoviska EIA. Ten vypovídal o tom, že by měla být vyřešena zimní údržba dálnice, ikdyž probíhá ochranným pásmem, až při kolaudaci. Doložení je dle soudu nezbytné již při samotném umístění dálnice.

V územním rozhodnutí chyběla závazná stanoviska

Soud také shledal, že tři závazná stanoviska na ochranu vod a krajinného rázu a významných prvku v krajině nebyla zahrnuta do územního rozhodnutí. Přitom tomu tak být mělo. Magistrát v Olomouci si prostě jen vybral některá stanoviska a jiná neřešil. Děti Země na tuto skutečnost upozorňovaly již v květnu 2020. K nějaké opravě bohužel vůbec nedošlo.

Krajský úřad nebo olomoucký magistrát musí jednat

Která ze zmiňovaných institucí přikročí k nápravě, nikdo neví, tedy zatím. V každém případě bude muset Ministerstvo životního prostředí vydat úplně nové závazné stanovisko EIA. Mimo jiné je třeba také podotknout, že Krajský soud v Ostravě má ještě probírat žalobu třech fyzických osob z Dluhonic. Popravdě uvidíme, jestli se dálnice někdy dočkáme. Jízda přes samotný Přerov dnes ale připomíná spíše únikovou hru než cokoli jiného.

Vozovka: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *