Národní park Jasmund – romantika se ze sněhobílých křídových útesů pomalu vytrácí, důvodem je zdánlivá maličkost

Národní park Jasmund má pro každého milovníka zážitků něco. Potěší krásnou přírodou i velmi dobře provedeným návštěvnickým centrem. Ovšem jen ona romantika, o které se v souvislosti s jeho unikátními sněhově bílými křídovými útesy mluvilo, se dnes už tak nějak vytrácí.

Lákadla matky přírody na ostrově Rujána

Pokud zamíříte na největší německý ostrov, pak určitě nemůžete Národní park Jasmund minout. Jen byste měli vědět, že do jeho útrob nemůžete vjet autem – což ovšem ničemu nevadí. Pokud ho nechcete zdolávat pěšky nebo na kole, můžete využít turistických autobusů, které vás zavezou téměř kamkoli si budete přát.

Turistka

Národní park Jasmund – romantika se ze sněhobílých křídových útesů pomalu vytrácí Foto: Pixabay

Nejvíce lidí míří za sněhově bílými křídovými útesy a těší se krásný rozhled po okolí. Strmé bílé svahy padající dolů do hlubiny a strašidelně vypadající osamoceně rostoucí stromy si však leckdy neužijí tak, jak by si představovali. Důvody jsou k tomu především dva. Tím první je fakt, že mnoho vyhlídek je v tomto národním parku zpoplatněno. A tím druhým zase to, že jsou bílé křídové útesy značně nestabilní a k jejich okraji se nesmíte přibližovat. Musíte se držet pouze vyznačených stezek

Za kouzlem bukových porostů

Věděli jste, že je Národní park Jasmund zapsán i na seznamu UNESCO? Ale kvůli oněm útesům to není. Ve skutečněji za to mohou Původní bukové lesy Karpat a dalších oblastí Evropy – alespoň tak je tento přírodní poklad zapsán na seznamu UNESCO. Procházku lesem si naštěstí můžete užít bez omezení.

 

Zdroj: Zdroj: https://www.uneseni.cz/2021/07/romantika-kridovych-utesu-narodni-park.html, https://www.lonelyplanet.cz/prispevky/clanky/okouzleni-severonemeckou-rujanou http://www.jedemenadovolenou.cz/narodni-park-jasmund-rujana

Národní park Jasmund – romantika se ze sněhobílých křídových útesů pomalu vytrácí Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.