Perla saské renesance: Šluknovský zámek nabízí prohlídku apartmánu posledního majitele

Z Děčína je do Šluknova asi padesát kilometrů. Při dobré sjízdnosti silnic se to autem zvládnout do hodiny. Město Šluknov je nejsevernějším městem České republiky. Do Německa, respektive jeho spolkové země Sasko, je odtud, co by kamenem dohodil. Hraniční přechod se nachází  v obci Rožany, jež je místní městskou částí. Město samo leží v dolině, v jeho okolí jsou ale výrazné vrchy Šluknovské pahorkatiny. Historické jádro Šluknova je městskou památkovou zónou. Dominantou je šluknovský zámek.

Perla saské renesance

Šluknovské panství vzniklo na území, jež původně patřilo míšeňské marce. Od 2. poloviny 13. století ho vlastnili Berkové z Dubé, a to až do vlády Jiřího z Poděbrad. V té době tu byla vybudována pozdně gotická dřevěná tvrz společně s pivovarem, sladovnou a zahradou. Nové reprezentační sílo ve stylu saské renesance tu vzniklo v letech 1566 až 1573. Vybudovat ho nechal Jiří ze Šlejnic.

Později zámek vlastnili také Mansfeldové, Ditrichštejnové, Harrachové. Po druhé světové válce byl zámek jako německý majetek zkonfiskován a dostal se do vlastnictví města Šluknov. Městské muzeum zde bylo otevřeno už v roce 1949. V roce 1986 v zámku požár zničil krov včetně krytiny střechy a zámecká budova začala chátrat.

Zámecký park a zámek Šluknov. Foto autor: Marie Čcheidzeová;  https://commons.wikimedia.org/wiki/File:%C5%A0luknov_02-2011_(4).jpg

Prvorepublikový návštěvnický okruh

Rekonstrukce zámku začala v roce 2005 a trvala do roku 2015, kdy byl vytvořen nový prvorepublikový okruh Šluknovským zámkem. Ten je věnovaný jeho poslednímu majiteli, hraběti Ervínu Leopoldovi Nostitz-Rieneckovi. Návštěvníci přitom během 45 minut procházejí soukromým apartmánem – pracovnou, šatnou, ložnicí, dětským pokojem a jídelnou.

Rodinné vstupné na prohlídku zámku stojí 240 korun, základní vstupné vyjde na 90 korun a zvýhodněné vstupné 70 korun (pro děti, studenty, seniory). Šluknovský zámek je otevřen celoročně, od pondělí do neděle v čase od 9:00 do 12:00 hodin a od 12:30 do 17:00 hodin.

Zdroj: https://zamek.mestosluknov.cz/; https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%A0luknov_(z%C3%A1mek)

Náhledové foto autor: SchiDD; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Schluckenau-Schloss-03.jpg

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.