Extrémní závod na Everest, na který se zapomnělo – aneb jak vylézt ze základního tábora na vrchol Everestu za 8 hodin

Extrémní závod na Everest, na který se zapomnělo – na Everest se obvykle leze právě kvůli dosažení vrcholu a za jak dlouho to bude jak každému jedno. Důležité je se dolů vrátit ve zdraví.

Čas od času je to však i trochu jinak. V květnu 2003 se dva skvělí šerpové rozhodli změřit své síly. A jak to dopadlo?

12, 10, 8 – aneb za jak dlouho nahoru?

Vše začal šerpa jménem Pemba Dorjie. Tomu se povedlo dosáhnout vrcholu za 12 a 46 minut. To si ovšem nenechal líbit jeho kolega, který o pouhé tři dny později zdolal Everest za 10 hodin a 46 minut.

Úctyhodné číslo, že? Pokud uvážíme, že startovací bod byl v základním táboře. Možná i proto si Pemba Dorjie na svůj triumf počkal až do dalšího roku kdy nahoru doslova vyběhl za 8 hodin na 10 minut. A proč je tento závod zapomenutý? Inu proto, že šlo „jen“ o šerpy. Kdyby měli tentýž rekord na svědomí běžní horolezci, je jisté, že by tato zpráva proběhla velmi světovými médii několikrát za sebou. Ale takhle si na výkon jednoho úctyhodného muže vzpomene jen málokdo.

Foto: Pixabay

Možná je dobře, že se nikdo nepokouší rekord překonat

Závod na vrchol Mount Everestu je totiž opravdu nebezpečnou a extrémní aktivitou, která není v souladu s bezpečnostními opatřeními a doporučeními horských průvodců a organizací, které působí v oblasti. Navíc by to bylo nezodpovědné a neohleduplné k ostatním horolezcům, kteří se snaží zdolat vrchol Mount Everestu v souladu s bezpečnostními opatřeními a s maximální ochranou pro sebe i pro ostatní (šerpové obvykle tyto akce podnikají v době, kdy první horolezci teprve míří na zasněžené svahy).

 

Zdroj: https://www.idnes.cz/xman/styl/serpove-mount-everest.A140430_150348_xman-styl_fro, https://www.idnes.cz/xman/styl/serpove-mount-everest.A140430_150348_xman-styl_fro/diskuse

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.