NASA rozjíždí nový projekt: astronauti z ISS by si mohli brzy pochutnat na vlastnoručně vypěstovaných potravinách

Astronaut

NASA: Když se hovoří o cestách do vesmíru, pravděpodobně nikoho by nenapadlo, že by bylo možné si pochutnávat na čerstvých potravinách. Ovšem to se již brzy může změnit.

NASA dlouhodobě pracuje na projektu, který zpřístupní produkci potravin ve vesmíru. Potravinová výroba ovlivní budoucnost komerčních letů, zároveň také zpříjemní vědecké vesmírné cesty astronautům. Ti v současné době mají na výběr především z konzervovaných potravin a k čerstvé zelenině se dostanou pouze výjimečně.

vesmir

Foto: Pixabay

Vesmírné záhony nejsou žádná novinka

Potraviny vypěstované ve vesmíru se při vesmírném výzkumu sklízejí, zamrazí a následně se vrátí společně s astronauty zpět na Zemi. Zde tyto potraviny NASA rozmrazí a zkoumá jejich strukturu a odlišnosti od potravin vyprodukovaných na planetě Zemi. Takto se z vesmíru na Zemi podívaly už například:

  • římský salát,
  • rýže
  • a brambory.

Právě římský salát je poslední čerstvou zeleninou, kterou astronauti ve vesmíru jedli. Došlo k tomu v roce 2015 a následné výzkumy a zpráva z roku 2020 ukázali, že genetické a buněčné struktury vesmírného římského salátu se nijak nelišily od standardně vypěstovaných rostlin. Astronauti si navíc velmi pochvalovali jeho chuť.

Ředkvičky jako ze zahrádky

Nyní se ve vesmíru pro změnu pěstují ředkvičky. Ředitel vesmírných letů si tento ředkvičkový experiment velmi pochvaluje. Podle slov astronautů jsou ředkvičky jako z domácí zahrádky. Krom toho dodává, že díky pozitivním reakcím astronautů, se jedná o velký pokrok pro zlepšení komfortu a kvality vesmírných letů. Je tedy nejspíš jen otázkou času, kdy si budou moci astronauti pěstovat své vlastní jídlo ve velkém.

Zdroj: https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/318355-vesmirna-hostina-astronauti-v-kosmu-vypestovali-rimsky-salat, https://budejovice.rozhlas.cz/nejvyzivnejsi-salat-je-ten-rimsky-muzete-ho-i-tepelne-upravovat-treba-na-grilu-7040902

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.