Následky ježdění bez helmy mohou být mnohem horší, než si myslíte

Věděli jste, že téměř 73% cyklistů usmrcených v roce 2020 na českých silnicích nemělo v době nehody přilbu? A to je opravdu alarmující číslo. A protože se v létě vydává do terénu mnohem víc milovníků cyklistiky než po zbytek roku, měli bychom si k němu něco říct.

Je řada věcí, které okolo sebe děláme automaticky. Nabíjíme si mobil, bereme si klíče, zdravíme, děkujeme… A stejné by to mělo být i s helmou, kterou si bereme na kolo. A právě proto přichází Policie ČR ve spolupráci s partnery Týmem silniční bezpečnosti přichází z výzvou AUTOMATICKY.

I když není povinná, měli bychom ji mít

Děti musí mít na kole nasazenou přilbu ze zákona. Ovšem u cyklistů, kteří dovršili 18. rok věku, nechává zákon tuto povinnost zcela na jejich uvážení. I přesto bychom však důvody k nošení přilby neměli ignorovat. I když nám někdy může být nepohodlná.

Fotografie: Protext

„Procentuální vyjádření usmrcených cyklistů za rok 2020 ukazuje na vážný problém. Téměř 30 lidí se mohlo z vyjížďky vrátit ke svým blízkým, kdyby měli na hlavě přilbu. Rozhodující by rozhodně neměla být otázka, zda je přilba pro dospělého cyklistu povinná. Nikdo z tří desítek usmrcených cyklistů nebyl mladší 18 let,“ říká k tématu ředitel dopravní policie.

V ČR se bezpečnosti při ježdění na kole věnujeme dlouhodobě

Bohužel ani tato fakta nepřesvědčí řadu dospělých cyklistů k tomu, aby si helmu zakoupili nebo ji oblékli. Dochází pak k paradoxním situacím, kdy cyklista helmu sice má, ovšem epesně pověšenou na řídítkách nebo na batohu. Bylo by to k popukání, kdyby to nemělo tak tragické následky.

„Na kolo usedá denně z různých důvodů stále více lidí. Někdo vyjíždí za sportem, zážitky, jiní využívají kolo jako ekologický dopravní prostředek. Za samozřejmost považujeme bezpečný návrat. Tomu musí každý z nás ale sám přispět. Pomozte nám připomenout, jak zásadní je využívání ochranných prvků, zejména u tak zranitelné skupiny účastníků provozu, kterými jsou cyklisté. Sdílejte a šiřte naši výzvu s #nosimhelmu a noste helmu AUTOMATICKY,“ dodává ještě pplk. Veronika Hodačová z oddělení prevence Policejního prezidia ČR.

Zdroj fotografie: Protext

Zdroj: https://www.protext.cz/zprava.php?id=36563

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.