skull-726253_640

Návštěva kostnice je nevšedním zážitkem

Klasické hrady a zámky už se vám omrzely a proto hledáte jiný typ památek, za kterými o víkendu vyrazíte s rodinou nebo přáteli? V tom případě vám vřele doporučuje navštívit město Sedlec v blízkosti Kutné Hory, které v podzemních prostorách tamního hřbitovního kostela Všech svatých ukrývá kostnici tvořenou z lidských ostatků. Možná vám tato zábava přijde na první pohled poněkud morbidní, nicméně přímo na místě musíte uznat, že dokonale utvořené chodbičky mají skutečně něco do sebe.

Unikátní zážitek ve Středočeském kraji

Česká republika je doslova středobodem kulturních památek a nutno podotknout, že některé „pamětihodnosti“ mají vskutku bizarní charakter. Příkladem za všechny budiž naprosto jedinečná kostnice rozléhající se pod hřbitovním kostelem Všech svatých v Sedlci, což je předměstí Kutné Hory. Do těchto končin každoročně zavítá bezmála půl milionu návštěvníků ze všech koutů světa, což jen dokazuje, jak velkou dominantou kraje opravdu je.

Výzdoba podzemních prostor utvořená zcela výhradně z kosterních pozůstatků až čtyřiceti tisíc zesnulých osob vznikla na konci devatenáctého století, přičemž nebylo potřeba žádné masové vraždy. Všechny budoucí „stavební kameny“ padly za oběť epidemiím či husitským válkám na přelomu čtrnáctého a patnáctého století. Do současné podoby je poskládal šikovný řezbář František Rint z České skalice, jehož úkolem pověřil slavný rod Schwarzenbergů.

Rint se autorsky podílel na kompletně celé výzdobě kostnice včetně masivního lustru, nápisu Memento mori (Pamatuj na smrt) a erbu rodu, který jej zaměstnával.

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Kostnice na území města Sedlec dnes

Jelikož je Sedlec hojně navštěvovaným turistickým cílem, jezdí sem vlaky i autobusy. Kostnice je pak otevřena po celý rok a vy do ní můžete vstoupit v časovém rozpětí od devíti hodin ráno do pěti hodin odpoledne. Vstupenka na jednu osobu stojí 90 Kč. Všechny případné zájemce musíme zároveň upozornit, že i přes netradiční vzezření se stále jedná o pietní místo posledního odpočinku, takže je potřeba se  podle toho chovat.

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *