Ne každý cyklista ví, jak objet koně. Přitom stačí tak málo

Kůň a cyklista

Cyklovýlety jsou skvělé a nyní v létě si jízdu na kole užívá spousta z nás. Není se čemu divit. Člověk vyrazí do přírody, udělá něco pro sebe a zkrátka relaxuje. Kolo je velmi jednoduchým dopravním prostředkem, který většina z nás ovládá od útlého dětství. Pravidla týkající se jízdy na kole dobře známe. Přesto se ale najdou situace, kdy všechno nemusí být úplně jasné. Typické je třeba setkání cyklisty a koně.

Kůň o cyklistovi neví

Tato informace je asi nejdůležitější. Jestliže cyklista přijíždí zezadu ke koni, pak by měl určitě samotného jezdce varovat, že je za koněm. Alternativ je pochopitelně hned několik. Ideální je zavolat krátkou věty. Typická jsou třeba následující sdělení. Můžu projet? Pustíte mě? Mnohdy ale stačí cokoli slušného, co vás napadne. Koňaři jsou rádi za jakékoli upozornění.

Bezohlední cyklisté

Bohužel takoví existují a málo jich není. Prostě jedou kolem koně, vyloženě do střihnou okolo něj a vůbec nic neřeší. Kůň se v takovéto chvíli může leknout. Tím pádem se do ohrožení dostává nejen samotný cyklista, ale také kůň a jezdec. Následky případných úrazů mohou být velmi vážné.   

Koně nelze vychovat, aby se nelekal

I tento trapný mýtus bohužel mezi některými skupinami lidí koluje. Kůň se prostě lekne vždycky. Ostatně mezi lidmi také musíme hodně hledat nějakého Honzu Nebojsu, který by se vůbec nelekal. Když k sobě budeme vzájemně ohleduplní, určitě nás to nezabije.

Zdroje info: kolo.cz, novinky.cz, vlastní zkušenosti autora

 Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.