Procházíte se rádi lesem? Pak byste měli vědět, jaká pozitiva to pro vás má

Výlety nemusí vždy mít jen do nějaké profláklé destinace, kde bude na návštěvníky čekat dobré jídlo a leckde i teplá postel. Naopak, někdy má největší přínosy docela obyčejné toulání přírodou. A rozhodně nemluvíme do větru.

Lesy plní v naší krajině velmi důležitou roli, kdy za deště zadržují vodu, za sucha ji pak uvolňují. A to samozřejmě není jediná jejich funkce.

Co všechno umí stromy okolo nás

Během jednoho letního dne dokáže průměrně vzrostlý strom přefiltrovat a odpařit více než 100 litrů vody. A to je opravdu úctyhodné číslo, které velmi přispívá k přirozenému koloběhu vody okolo nás. Nezastupitelný je les také při produkci kyslíku. To jste se jistě učili ve škole. Ale znáte všechna dostupná fakta?

Foto: Pixabay

Pokud ne, pak byste měli vědět, že1 ha průměrného listnatého opadavého lesa vyprodukuje za 1 rok asi 10 tun kyslíku. A to není právě málo, jde o množství, které vystačí 38 lidem na rok. A jak jsou na tom jehličnany? 1 ha smrkového lesa vyprodukuje za rok 7 tun kyslíku.

Ve hře není jenom kyslík

To ovšem není jediná funkce lesů okolo nás, naopak. Důležitý je les také při neutralizaci oxidu uhličitého. Ano, to je ten plyn, o něm se v poslední době často mluví. 1 ha lesa přemění na kyslík 15 t CO₂ za rok. To je opravdu značné číslo, protože právě tolik oxidu uhličitého vyprodukuje automobil při jízdě na vzdálenost 100.000 km.

Až tedy příště půjdete lesem, vzpomeňte si na tato neuvěřitelná čísla. Les opravdu není jen obyčejným kouskem krajiny – dokáže svému okolí nabídnout doopravdy nevšední a užitečné vlastnosti po všech stránkách.

Zdroj: Na Vysočině vyroste Lidl Les | Protext – PR služby ČTK , Než budete pokračovat na YouTube, LIDL Česká republika – YouTube, Lidl Česká republika – Hlavní stránka (facebook.com)

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.