Nechte na sebe působit pozitivní energii v Panenském Týnci

V jižním okraji okresu Louny se necelých 12 kilometrů od města Louny a 20 kilometrů od města Slaný nachází městys Panenský Týnec, častý cíl výletníků. Leží v Přírodním parku Džbán a láká především na přítomnost pozitivní energie, která ozdravuje, a Genius loci tohoto místa, jež se nachází v klášterním areálu s chrámem a zvonicí.

Zdroj obrázku: Wikimedia.Commons.org

Klášter klarisek

Městys Panenský Týnec je poprvé zmíněný v roce 1115, avšak objevy archeologů svědčí o prehistorickém osídlení. Jeho jméno Panenský poukazuje na přítomnost panenských řeholnic řádu klarisek, který založila svatá Anežka Česká. Jejich klášter v Panenském Týnci byl postavený už v roce 1280 a má za sebou celkem pohnutou historii – ve 14. století vyhořel a stal se také terčem útoku husitů. Klášter byl zrušený dvorním rozkazem císaře Josefa II. Dnes je zrekonstruovaný a opatřen fasádou ve žluté barvě. Klášter slouží jako kanceláře, obřadní síň a obecní knihovna.

Foto: Wikimedia.Commons.org

Nedostavěný chrám Panny Marie

Kromě zmíněného kláštera se tu ale nachází také nedostavěný gotický chrám Panny Marie s dokončenou barokní zvonicí. Někteří psychotronici tvrdí, že chrám je postavený ve velmi silné zóně s pozitivní energií ve tvaru kříže, kde se prý kříží dvě energetické zóny, čím se jejich síla násobí.

Když se procházíte prostory nedostavěného chrámu, působí na vás energie, která dovede léčit stavy depreseléčit stavy deprese a přináší do života radost a optimismus. Není proto divu, že je místo vyhledávané také pro konání svatebních obřadů. Dokonce se zde natáčelo i několik filmů – například Kytice. Kněžiště chrámu je 21 metrů dlouhé, 9 metrů široké a 20 metrů vysoké. Kdy byla stavba zahájena, není známé, ale odborníci v oboru architektury Kamil Hilbert a Dobroslav Líbal se kloní k tomu, že chrám nese rysy hutě Petra Parléře.

V roce 1744 byla na chrámových základech přistavěna barokní zvonice, v jejímž přízemí je dnes krámek s upomínkovými předměty. Vedle něho je v klášterním areálu k pohodě návštěvníků také kiosek s občerstvením, dětské hřiště, park s odpočinkovými místy. Vstup do areálu je umožněn také vozíčkářům nebo rodinám s kočárky.

Náhledové foto: Wikimedia.Commons.org

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.