Velké karlovice 2

Velké Karlovice ukrývají draky, musíte se však za nimi potopit

Velké Karlovice leží na valašsku v podhůří Javorníků. Láká na architekturu lidového baroka i roubené chaloupky, ovšem mnohem více vás okouzlí jejich legendy. Třeba ta, o jezeře plném draků. A kde ho hledat? Musíte se vydat v hoře Soláň. A na půli cesty narazíte v lese na nevelké jezírko…

A právě pod jeho hladinou měla tato tajemná stvoření po dlouhá staletí žít. Měly prý koňskou hlavu a dlouhý ocas. A kde se tu vlastně vzali? Napomoci jim tomu měli sami obyvatelé vesnice.

Když draka 14 let nikdo neuvidí…

Podle legendy byly zdejší draci původně hadi. Protože je však nikdo po celých sedm let nezahlédl, proměnili se ve zmoky. To jsou malá, ohnivá, ovšem poměrně nebezpečná stvoření. Mají jen krátké nohy a malou hlavu. Ovšem když se i dalších 7 let zvládnou skrývat, promění se v draky. A právě tak prý vznikli i ti z Velkých Karlovic. Dnes už je tu však nenajdete. Podle pověsti padli za oběť černokněžníkovi, který je za pomoci místního chalupníka vylákal z vody. Černokněžník je pak zabil a po kouscích prodal obyvatelům blíže neznámé exotické země, kteří museli kvůli okolním vysokým teplotám nosit dračí maso neustále pod jazykem.

Velké Karlovice

Zdroj obrázku: commons.wikimedia.org

Ovšem podle legendy stále ještě čeká pod hladinou jezera na svůj čas několik dračích vajec. Takže máte-li potápěčskou výbavu a chuť, můžete se pro vás výlet do Velkých Karlovic změnit v něco opravdu neobyčejného. Zastavte se na hrázi a rozhlédněte se. Kdo ví, co uvidíte.

Soláň jako valašský Olymp

Pokud ovšem vystoupáte až na Soláň, otevřou se před vámi nádherné výhledy do dálky. Koneckonců, krásu zdejší krajiny si oblíbili o mnozí čeští umělci. Například malíř Mikoláš Aleš, básník František Halas, hudební skladatelé Vítězslav Novák a Leoš Janáček nebo třeba fotograf Jan Saudek.

Zdroj náhledového obrázku: commons.wikimedia.org

 

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *