Nejkrásnější zahrady a parky v Česku

Květná zahrada

Pojďte se s námi podívat do těch nejkrásnějších zahrad a parků v Čechách i na Moravě. Určitě nebudete litovat. Vybrali jsme pro vás 3:  Častolovice, Kroměříž a Buchlovice.

Častolovický park

Sídlo hraběnky Sternbergové, tedy Častolovický zámek, je oblíbeným a vyhledávaným místem.  Málokdo už, ale ví, že tento zámek obklopuje oáza klidu a pohody v podobě anglického parku, který je plný krásných zákoutí, kvetoucích keřů, jezírek a potůčků. Taková procházka po rozkvetlé louce a lipovou alejí je hotová romantika.  Na jezírku s ostrůvkem hnízdí kachny a dvě vzácné černé labutě.  U břehu můžete odpočinout a posedět v altánu Gloriet a s šálkem kávy se kochat výhledem. V růžové zahradě zase kvetou a voní nejrůznější druhy růží. Zdejší sbírka sčítá až 200 druhů růží různých barev. Pokud sem zavítáte s dětmi, nezapomeňte navštívit i zdejší mini zoo, kde uvidíte ovce, kozy, králíky, pštrosy, pávi nebo třeba lamy.

Kroměřížská květná zahrada

Květná zahrada neboli Libosad je slavnou zahradou v Kroměříži, kterou můžete obdivovat celoročně a během léta dokonce i s průvodcem.  Budete žasnout nad geometricky stříhanou zelení a precizností květinových ornamentů. Tato zahrada byla vybudována v 17. Století a to v bažinatém terénu, který dal biskup Lichnštejn odvodnit a vytvořil tu sad ve francouzském stylu.  Dodnes tuto květnou zahradu uzavírá sloupová galerie střežící 44 soch, zvaná kolonáda. Uprostřed zahrady stojí ještě barokní rotunda, ke které se sbíhají stromové aleje i bludiště ze stříhaných keřů.

Buchlovice

V 18. Století tady V Buchlovicích jeden z majitelů zámků, jako krásné gesto lásky ke své italské manželce, založil zahradu plnou vzácných a exotických dřevin, vodotrysků a soch. Vzácnost této zahrady spočívá mimo jiné i v dochování prvků italské barokní architektury. Postupem času tu vznikl spíše park anglického typu, který vás okouzlí svou rozmanitostí a nepravidelností kompozice jehličnatých a listnatých stromů s travnatými plochami, rododendrony a azalkami. Působivé je také terasovité uspořádání parku, což způsobuje svažující terén. V létě můžete návštěvu zámku a parku spojit i s výstavou fuchsií, který je tu na 1400 druhů.

Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.