Mírumilovný i romantický Telendos

Telendos

Chtěli byste strávit dovolenou pokud možno v klidu a s co největší porcí soukromí? Pak vsaďte na řecký ostrov Telendos. Práva tady v pradávné antické minulosti stálo velké hlavní město celé oblasti Pothia. V roce 534 př. n. l. ovšem celou oblast postihlo devastující zemětřesení a město se náhle ocitlo pod hladinou moře. V minulosti byl také ostrov spojen s Kalymnosem. Dnes mezi oběma pendlují tradiční vodní taxíky. Jak tedy vlastně Telendos vypadá a proč sem lidé jezdí za romantikou?

Jedna malá vesnička

Celý ostrov je fakticky jednou malou vesničkou. Proto zde příliš nelze hodnotit hotely. V obci fakticky nenajdete automobily ani motocykly. Asfaltem pokrytou silnici najdete fakticky pouze kousek z přístavu. I na tu nejvzdálenější pláž se dostanete pohodlně po svých za maximálně 10 minut. Když se večer zadíváte na Kalymnos, uvidíte doslova moře světýlek ze zdejších rušných resortů. Dát si na Telendosu můžete spousty místních specialit včetně grilované chobotnice nebo spousty ryb na různé způsoby.

Pozoruhodná geografie ostrova

Rozloha Telendosu činí pouze 5 km². Má samozřejmě i nevyšší vrchol, který se nazývá Rachi a šplhá do výšky 459 m nad mořem. Rozmanitost přírody je tady opravdu velmi pestrá. O nedotčenou přírodu tady není nouze. Možná vás až tolik i díky zmiňovaným faktům nepřekvapí neskutečná pohostinnost místních obyvatel.

Spousty aktivit

Telendos předkuje destinaci, kterou navštěvují i sportovci. Zamilovali si ho hlavně horolezci. Velkou část plochy ostrova činí skály podobně jako na Kalymnosu. Zdolat je bývá pro mnohé milovníky výstupů oříškem. Stejně tak ale není problém věnovat s potápění a pozorovat pestrý vodní svět. Jinak ale můžete odpočívat ve stínu tamaryšků, případně navštívit třeba nudistickou pláž. Podívejte se na cestolino.cz a vyberte si právě tuto destinaci, stojí za to.

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.