Nejoblíbenější turistické místo Melbourne? Bývalá věznice

Byla založena v roce 1841 a za dobu jejího fungování tu bylo popraveno celkem 133 vězňů. Nejde však o bezejmenné padouchy – dodnes jim můžete zblízka pohlédnout do tváře a to díky posmrtným sádrovým odlitkům jejich obličejů ty dodnes v Old Melbourne Gaol visí…

Vyhasl tu i život nejznámějšího australského psance Neda Kellyho. Je popraven v roce 1880 za loupeže a vraždu policisty. A není bez zajímavosti, že v tutéž dobu sedí ve vedlejším vězeňském bloku i jeho matka Elen.

Věznice, kde panovalo absolutní ticho

Přesně takovou pověst Old Melbourne Gaol měla. Vězni totiž nesměli dělat žádný hluk, i prostý hovor byl zapovězen. Výjimku tvořily výkřiky mučených, jež se tu jako ve středověku připoutávali k rámům dveří nebo byli bičováni. Značnou část svého času také trávili na samotce – čím delší trest, tím delší pobyt na samotce. Pravidla byla neúprosná a není divu, že existují záznamy nejméně o tuctu vězňů, kteří se zde pomátli.

Popravte si svého vězně

Atmosféru této nehezké doby zde dnes můžete vidět na každém kroku. Cela Neda Kellyho je stále přístupná. O kousek dál si můžete vyzkoušet popravu na vlastní kůži. Stačí vlastnoručně stisknout knoflík pod figurínou, jež má na krku oprátku. Asi nepřekvapí, že jde o jedno z nejoblíbenějších míst celé věznice.

Můžete se také nechat do některé z cel zavřít, a to na libovolnou dobu. Jen si své přání pořádně rozmyslete, někteří návštěvníci prý odsud odcházejí s opravdu děsivými zážitky. A fotografování s identifikační cedulí na krku je už pak jen takovým malým bonbónkem a zároveň jedinečným suvenýrem, který si z návštěvy Old Melbourne Gaol odvezete.

Náš tip: Skutečným zážitkem jsou noční prohlídky, doprovázené mnoha tajuplnými a děsivými zvuky, linoucími se z chodeb. Pokud jste se někdy chtěli doopravdy bát, tak tohle je jedinečná příležitost.

siffera@centrum.cz'

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *