Craco
14/01/2019
Kategorie: Aktuality, Novinky, Tipy a triky

Nejstrašidelnější města duchů na světě

I když leží v různých částech světa, jedno mají společné – život se v nich náhle zastavil. Dnes z nich zbývají jen trosky, přesto nemají o návštěvníky nouzi. Umí totiž nalákat na svou jedinečnou atmosféru.

Ukrajinský Pripjať – oběť katastrofy

Od 26. dubna 1986 nesměl do jeho ulic nikdo vstoupit. Někdejší domov zaměstnanců černobylské elektrárny se totiž stal smrtelně nebezpečným územím zamořeným radioaktivitou. Ta začala klesat teprve v posledních letech, čehož hbitě využily ukrajinské cestovní kanceláře. Dnes si tak můžete vychutnat prohlídku s oficiálním průvodcem. Nepříjemně při ní mrazí, na mnohých budovách je totiž dodnes patrné, že byly opuštěny opravdu ve spěchu.

Italské Craco – město jako stvořené pro filmaře

Lidé zde prokazatelně přebývali už 800 let před naším letopočtem, šlo o centrum vzdělanosti i obchodu. Díky své poloze však padlo za oběť hned několika zemětřesením. Několikrát bylo obnoveno, ovšem v roce 1980 se jeho brány zavřely úplně. A to doslova, bez průvodce se sem totiž nedostanete. I kvůli tomu si ho velmi oblíbily filmové štáby. Jeho zdi a typickou zvonici tak můžete vidět v takových skvostech jako Umučení Krista nebo Quantum of Solace.

Craco

Japonská Hashima – místo, kde se zastavil čas

Ostrov i město v jednom – to je Hashima. Zástavba zde je totiž tak hustá, že budovy doslova sahají od břehu ke břehu. Dokud fungovaly na Hashimě doly na uhlí, byla plná života. Na malém ostrově našlo domov až 5 000 obyvatel. Dnes jde už jen o rozpadající se trosky, přístupné výhradně trajektem přes zvolenou cestovatelskou agenturu.

Kolmanskop

Namibijský Kolmanskop pohltil písek

I jižní Afrika má své město duchů. Je jím Kolmanskop, který jakoby z oka vypadl typické německé vesničce – tedy až na všechen ten písek okolo. V 19. století pod jeho ulicemi těžili diamanty němečtí přistěhovalci, během první světové války však těžba ustala. Obyvatelé se sem dodnes nevrátili, jediným nájemcem tak zůstává zlatavý písek.

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *