Craco

Nejstrašidelnější města duchů na světě

I když leží v různých částech světa, jedno mají společné – život se v nich náhle zastavil. Dnes z nich zbývají jen trosky, přesto nemají o návštěvníky nouzi. Umí totiž nalákat na svou jedinečnou atmosféru.

Ukrajinský Pripjať – oběť katastrofy

Od 26. dubna 1986 nesměl do jeho ulic nikdo vstoupit. Někdejší domov zaměstnanců černobylské elektrárny se totiž stal smrtelně nebezpečným územím zamořeným radioaktivitou. Ta začala klesat teprve v posledních letech, čehož hbitě využily ukrajinské cestovní kanceláře. Dnes si tak můžete vychutnat prohlídku s oficiálním průvodcem. Nepříjemně při ní mrazí, na mnohých budovách je totiž dodnes patrné, že byly opuštěny opravdu ve spěchu.

Italské Craco – město jako stvořené pro filmaře

Lidé zde prokazatelně přebývali už 800 let před naším letopočtem, šlo o centrum vzdělanosti i obchodu. Díky své poloze však padlo za oběť hned několika zemětřesením. Několikrát bylo obnoveno, ovšem v roce 1980 se jeho brány zavřely úplně. A to doslova, bez průvodce se sem totiž nedostanete. I kvůli tomu si ho velmi oblíbily filmové štáby. Jeho zdi a typickou zvonici tak můžete vidět v takových skvostech jako Umučení Krista nebo Quantum of Solace.

Craco

Japonská Hashima – místo, kde se zastavil čas

Ostrov i město v jednom – to je Hashima. Zástavba zde je totiž tak hustá, že budovy doslova sahají od břehu ke břehu. Dokud fungovaly na Hashimě doly na uhlí, byla plná života. Na malém ostrově našlo domov až 5 000 obyvatel. Dnes jde už jen o rozpadající se trosky, přístupné výhradně trajektem přes zvolenou cestovatelskou agenturu.

Kolmanskop

Namibijský Kolmanskop pohltil písek

I jižní Afrika má své město duchů. Je jím Kolmanskop, který jakoby z oka vypadl typické německé vesničce – tedy až na všechen ten písek okolo. V 19. století pod jeho ulicemi těžili diamanty němečtí přistěhovalci, během první světové války však těžba ustala. Obyvatelé se sem dodnes nevrátili, jediným nájemcem tak zůstává zlatavý písek.

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *