Největší skalní město v České republice se potýká s omezeními

Adršpach

Pokud se letos chcete vypravit do Skalního města Adršpach, připravit se na několik nepříjemností. I když ho totiž nezaplavují zahraniční turisté jako v minulých letech, stejně nebude cesta sem úplně bez poskvrnky.

V rámci střední Evropy jsou unikátní. A přitom byly ještě do 18. století prakticky neobjeveny. A není divu. Vždyť v té době je prakticky celé zakrývala bujná vegetace. To však změnil rozsáhlý požár, který nechal jedinečným tvarům jejich skalních stěn vyniknout. A brzy se za jejich krásou začali vypravovat první horolezci i nadšenci pro pěší túry.

Až do konce listopadu sem vyrážejte vždy jen od Trutnova

Ale letos je situace v jejím okolí výjimečná. Byl totiž přistoupeno k rekonstrukci silnice III/30110, spojující obce Adršpach a Teplice nad Metují, což přináší nemalé dopravní komplikace, do skalního komplexu se tak ještě několik měsíců dostanete jen od Trutnova (pokud se tedy uzavírka ještě neprodlouží, jak na našich silnicích bývá zvykem).

Zdroj obrázku: commons.wikimedia.org

Do Teplických skal je zase třeba zamířit přímo od Police nad Metují. Nejlépe uděláte, pokud tu využijete záchytných parkovišť, a dál budete pokračovat vlakem. V sezóně tu jezdí v půlhodinovém intervalu. A to samozřejmě oběma směry.

Adršpach nebo Teplice? Záleží na vaší kondici

I když i v Adršpachu najdeme místa, na která se nedá dostat jinak, než po žebříku, všeobecně je vycházka po Adršpachu méně fyzicky náročná. Po skalním jezírku, vzniklém v místě bývalé pískovny, vás povozí člun a nepočítáme-li takové chuťovky jako Myší díru, poradí si se zdejším terénem opravdu kdokoli. Turistický okruh můžete snadno následovat po zelené značce. A náročnost? Za méně než dva hodiny to určitě nezvládnete, ovšem není problém tu strávit ani celý den.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Náš tip: Do Teplického skalního města se dostanete skrz Vlčí rokli.

Teplické skály jsou určeny spíše pro fyzicky zdatnější turisty. Nabízejí však tak nádherné výhledy, že procházka po nich za trochu té fyzické námahy rozhodně stojí. Zdejší okruh je také o něco větší. Jestliže by vám na Adršpach při ostřejším tempu stačily dvě hodiny, v Teplickém skalním městě si raději ještě nejméně jednu hodinu přidejte.

Náš tip: Chcete slevu na vstupném? Můžete mít 10 %, pokud při vstupu do skal předložíte lístek z veřejné hromadné dopravy. Ale pozor, váš spoj musí končit pouze na jakékoliv zástavce v Teplici nad Metují.

Bez vstupenky? Raději ne

Možná vám připadá zvláštní, že se za přístup do tak krásného místa musí platit. Ovšem vyhnout se placeným vstupům znamená překonávat zátarasy. A to už není legrace. Fungují tu totiž pozorní strážci, kteří mají oprávnění kontrolovat i návštěvníky na hlavních trasách. Pokud vstupenku nepředložíte nebo budete nachytáni při pokusu o nelegální vstup, může na vás čekat pokuta až 10 000 Kč. A tu rozhodně nedoporučujeme riskovat.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.