Po Barborské cestě v Repišti

region gron

Obec Repiště je známá především poutníkům, vede tu totiž 5. etapa tzv. Barborské cesty, která vám nabídne hned 16 zajímavých zastavení, pokud se ji rozhodnete následovat. Od roku 2016 tu vede i cyklotrasa, díky níž dorazíte třeba na blízký hrad Marcus nebo na vrch Bimbíz, z něhož budete mít celé údolí jako na dlani. A to je něco, co byste si rozhodně neměli nechat ujít.

Za perlou Pohroní aneb benediktinský klášter

Doslova tisíciletá historie na vás dýchne v Hronském Beňadiku. K návštěvě vás vybízí starobylý klášter i katedrála, která patří k nejkrásnějším gotickým památkám Slovenska. Máte tu čest s druhým nejstarším opatstvím této země (založeno bylo mezi léty 1064-1075). A to už je něco. Nejdříve tu sídlili benediktini, později pallotíni a dnes patří pod správu Nitranského biskupství. A na co se můžete těšit? Zejména na:

  • křížovou arkádovou chodbu,
  • rajský dvůr,
  • kamennou křtitelnici
  • a hrobku Štefána Koháryho, který zde odpočívá po bojích s Turky.

Nejmladší sopka ve střední Evropě alias Putikův vršek

pohroní

Zdroj obrázku: commons.wikimedia.org

Máte chuť raději na trochu přírodních krás? V Putikově vršku se ještě donedávna aktivně těžilo. Po krásné procházce na tento nevšední geologický útvar se tedy můžete pokochat návštěvou hornické kapličky, portálu Tříkrálové štoly nebo přístupnou šachtou Althandel. A poté zamiřte podél naučné stezky Zvonička. Ta vás dovede až na poutní místo Kohútovo. A na co se zde vzpomíná? Inu, na objev opravdu vydatného pramene vody, který se objevil zrovna v roce 1863, kdy Slovensko sužovalo vážné sucho.

A pokud vás hornická historie zajímá o trochu víc, vydejte se do Pohronského muzea v Nové Bani. Jsou tu k vidění expozice sklářství, hornictví, ale třeba i bohatých měšťanských interiérů.

Zdroj náhledového obrázku: commons.wikimedia.org

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.