Stráž nad Nežárkou

Stráž nad Nežárkou a svatba, na kterou se čekalo přes 200 let

Zámek Stráž nad Nežárkou dodnes ukrývá mnohá tajemství. Oblíbila si ho naše známá operní pěvkyně Emma Destinová, která milovala tajemno. A jaká nejzajímavější pověst se k tomuto místu váže?

Zemřeli, přesto byli oddáni

Tím prvním je určitě tajemná svatba. Ta měla spojit osudy dvou tragicky zesnulých mladých lidí. Mělo jít o příbuznou Viléma Slavaty (jednoho z císařských místodržících, vyhozených přes stavovským povstáním z oken Pražského hradu) a jejího milého.

Zasnoubili se, ovšem hned poté musel tento šlechtic odjet do Bitvy na Bílé Hoře, kde také padl. A nešťastná dívka se žalem utrápila. Vypadalo to na další nenaplněnou lásku, ovšem osud tomu všemu prý chtěl jinak. Každý rok se prý obě duše vracely do Stráže nad Nežárkou a čekaly na vhodnou příležitost.

Stráž nad Nežárkou 2

Zdroj obrázku: commons.wikimedia.org

A ta měla přijít 7. listopadu 1820. Tehdy se prý na faře objevili nádherně odění ženich s nevěstou a žádali faráře, aby je oddal. Prý čekají na vhodnou příležitost 200 let a znovu to bude možné až za dalších 200 let. Farář tehdy prosbám dvojice vyhověl a za svědka si přizval starého kostelníka. A v dobových zápisech najdeme i jména – farářem měl být Ján Kofron z Pacova a kostelníkem kožešnický mistr Matěj Vladyka. To dodává všemu o něco více věrohodnosti, byť se stále pohybujeme na paranormálním poli.

Emma Destinová milovala okultismus

Málokdo to ví, ale tahle operní pěvkyně měla ve Stráži nad Nežárkou nejenom svůj domov, ale také soukromou věštírnu. Najdeme ji tu dodnes. Vévodí jí mimo jiné i kostlivec zvaný Ivánek, kterého si brala na turné po celém světě. I díky tomu je dnes v zámku také expozice, která se věnuje jejímu dílu a největším úspěchům. A kromě ní si můžete prohlédnout také hradní sklepení s mučírnou nebo tajnou únikovou chodbu k řece Nežárce.

Zdroj náhledového obrázku: commons.wikimedia.org

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

2 komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *