světlá nad sázavou

Světlá nad Sázavou – místo, které prý zachránilo Karlovi IV. život

Za vlády Karla IV. vyrostlo v Čechách mnoho nových osad a měst. A sám český král a později i císař jejich rozvoj podporoval a řadě z nich věnoval mnoho práv a privilegii, což jim zajistilo prosperitu (a jemu zase slušný zdroj příjmů pro královskou pokladnu).

Ovšem Světlá nad Sázavou byla podle legendy založena samotným panovníkem. A to na základě jedné kuriózní náhody.

A spatřil světlo…

Jednou prý na lovu pronásledoval zraněné zvíře do nitra okolních hlubokých lesů. A tam ho náhle zastihla tma tak neproniknutelná, že nemohl najít cestu ven. Bloudil mezi stromy opravdu dlouho, potom však náhle spatřil jasné světlo mezi stromy.

světlá nad sázavou2

Zdroj obrázku: commons.wikimedia.org

Král šel za ním až dorazil do údolí řeky, kde už na něj čekala jeho znepokojená královská družina. A Karel? Ten se ze všeho nejdřív vypořádal s lesem, který prý na památku své zázračné záchrany nechal vymýtit. Půda však neležela ladem, založil na ní osadu a pojmenoval ji Světlá. A město rychle začalo získávat na vážnosti, což mimo jiné potvrzují i nedávno objevené sklepy, jež se mohou pyšnit úctyhodnou celkovou délkou 200 metrů. V historických dobách pravděpodobně sloužily k ukládání řemeslných výrobků a zboží.

Zajeďte si na návštěvu do Karlova města

Město Světlá nad Sázavou najdeme ve východních Čechách a to konkrétně na Vysočině. Leží jižně od města Humpolec. Největší atrakcí města je určitě hrad, během let mnohokrát přestavovaný a vylepšovaný. Dnes je obklopen velkým a krásným anglickým parkem a je samozřejmě také přístupný veřejnosti.

Těšit se můžete na výstavy a to zejména ty umělecké. Zdejší sbírky zahrnují vše od barokních mistrů po moderní dobu – a to zejména z českých zemí. Rozhodně tak je na co se dívat.

Zdroj náhledového obrázku: commons.wikimedia.org

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *