Nejvražednější tok, který usmrcuje oběti po staletí

Wharfe

Yorkshirští obyvatelé velmi pečlivě oddělují úseky říčky Wharfe – takže poznáte, zda mluví o poklidném teritoriálním toku Wharfe, nebo o obávaném úseku zvaném Strid. Zatímco Wharfe je pro ně běžný tok, Strid je tok, který přitahuje a vstřebává neopatrné jedince. Nejde pouze o jeden z nejsmrtonosnějších potoků v Británii, ale v rámci celého světa.

Tady tělo už nenajdete

Těla udušených a znetvořených ubohých nešťastníků, Strid vypustí až tam, kde se znovu stává tím průměrným a pomalým Wharfe, který je široký 90 metrů. V některých případech to trvá minuty, v některých případech dny! A to proto, že úzké koryto, které z hladiny vypadá mělce, je místy náhle hluboké a v místech s vápencovým podložím proud vyhloubilo jeskyně a dutiny, v nichž se valí voda. Utopení jedinci zde mohou zůstat i nadobro.

Navzdory tomu, že běžná hloubka koryta je cca 4,5 metru, ale někde 9-13 metrů není v jeho hlubších částech nic bizarního. Strid je tedy zákeřnější, než si myslíte. Navenek vypadá mírumilovně, ale je to vodní past. Jeho vratké, podemleté břehy jsou nejisté a lákají k nahlédnutí do hlubin – zvláště po lijácích je nejzrádnější!

Úplně jiný úsek, který vás překvapí

Kvůli své emocionální odlišnosti je pravidelně zcela oddělený od Wharfe, téměř jako by tam ve skutečnosti neměl co dělat. Zatímco Wharfe je normální řeka v Yorkshire Dales, Strid je spíše normální peklo samotné. Na 37. kilometru svého toku se 27 metrů široký vodní tok bezpochyby potýká s překážkou v podobě pískovcových a vápencových skal a razí si cestu korytem širokým téměř dva metry, sevřeným mezi balvany. Masa vody, která se snaží prorazit si cestu zejména menším profilem, zde nabírá velkou sílu.

Wharfe 2
Foto: Pixabay

Regionální řeka se na dalších 7000 metrech svého toku chlubí stejně účinným proudem jako Zambezi, Nil nebo Kongo. A je velmi nebezpečný. Hřmící Strid, který je v nejužším místě široký pouhých 160 centimetrů, svádí k hrám jako – přeskočit potok. Jde o neškodnou zábavu že? Ale kluzké, mechem porostlé kameny na obou březích jsou mimořádně vratké a pokus o přebrodění může být posledním činem, kterého budete litovat.

Zdroje info: kudyznudy.cz, cestujeme.cz

Náhledové foto: Pixabay