Nejvyšší solární věž na světě dokáže vyprodukovat úctyhodné množství energie

Projekt, který zahrnuje 700MW koncentrační solární elektrárnu (CSP) a 250MW fotovoltaickou elektrárnu (PV), se rozkládá na ploše 44 km2, což odpovídá rozloze 6162 fotbalových hřišť. Stojí za ním společnost Shanghai Electric.

A právě uprostřed její solární elektrárny se nachází 100MW solární věž, která měří 262 metrů – je nejvyšší věží svého druhu na světě. A kolik energie dokáže vyrobit? Očekává se, že po dokončení bude dodávat čistou energii více než 320.000 dubajských domácností.

Ekologický rozměr je nezanedbatelný

Přísun energie ze slunce má jednu velkou výhodu – dojde tak ke snížení emisí CO2 o 1,6 milionu tun. Vše je budováno s pomocí odborníků na ochranu přírody a ekologii. Obrovské staveničtě tak neublížilo ani zvířatům.

Foto: ČTK

Tým biologů se nakonec rozhodl staveniště oplotit a do otvorů vzdálených od sebe 200 metrů umístit potravu a vodu. To zvířata nalákalo a mohla proto být bezpečně přemístěna do jiných oblastí.

I v arabských zemích dbají na zachování přírody

Dubajský projekt pokrývá rozsáhlé území, které je domovem mnoha volně rostoucích rostlin a divokých zvířat. To komplikuje opatření v oblasti ochrany životního prostředí, která jsou nezbytná pro zachování neporušené biologické rozmanitosti v této oblasti. I jim se tedy msuel celý projekt tzv. zavděčit.

Společnost Shanghai Electric bude navíc podle svých prohlášení pokračovat v inovaci zelených technologií i nadále a své velmi kvalitní čisté výrobky bude využívat k usnadnění globálního přechodu k obnovitelným energiím.

Náhledové foto: ČTK

Zdroj: Společnost Shanghai Electric zavádí ekologické stavební postupy podporující ochranu přírody v Dubaji | Protext – PR služby ČTK

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.