Nezbytné vybavení a pravidla pro bezpečné cesty na hory v zimě

Kdy jindy vyrazit na hory než právě v zimě. Všude je nádherný bílý sníh, který vytváří specifickou atmosféru. Kromě toho si můžete užít i pořádné sportování, stačí si vybrat, jestli vyrazíte na sjezdovku, nebo si zvolíte běžky. Zimní období ale dokáže být zrádné a je potřeba řádně se připravit na možné problémy a komplikace. Co by nemělo chybět ve vaší výbavě pro zimní cestování?

Jezděte bezpečně a mějte ve výbavě sněhové řetězy

Když jsou cesty zasněžené, je potřeba jezdit opravdu velmi opatrně. Nikdy totiž nevíte, kdy se pod sněhem skrývá vrstva ledu, nebo je cesta tak uježděná, až se smeká. Z toho důvodu je nutnost mít s sebou na hory sněhové řetězy. Pokud jsou podmínky dobré, nemusí být vyloženě nasazené, ale musíte je mít připravené. Kromě klasických typů existují i rychle rychloupínací.

Používejte aplikace pro navigaci

Když se vydáte na cestu do neznámých podmínek, je dobré vždy počítat s nějakou komplikací. Z toho důvodu je dobré zapnout si navigaci. Platí to i pro cesty, které dobře znáte. Na trase se totiž může vyskytnout problém, který by znamenal zpoždění a čekání v mrazech. Navigace vám dá včas vědět a doporučí vhodnou objížďku. Snažte se tak nespoléhat na přízeň osudu, ale zapojte moderní technologie.

Foto: Pixabay

Při delších cestách nezapomínejte na přestávky

Následující rada platí bez ohledu na počasí, ale v zimě může být opravdu velmi důležitá. Jde o časté přestávky během delších tras. Vždy si dopřejte odpočinek, protáhněte nohy a okysličte mozek. Možná se vám nebude chtít vystupovat z vyhřátého auta do mrazu, ale právě tento teplotní rozdíl může působit jako výrazné osvěžení. To pomůže zlepšit ostražitost a lépe udržet pozornost na cestu, což je během komplikovaných zimních podmínek jistě potřeba.

Lopatka, škrabka a rozmrazovací kapalina stále po ruce

Mezi další nezbytnosti na cesty po zimních silnicích patří drobnosti, jako je lopatka, škrabka nebo rozmrazovací kapalina. Tu si dejte do nádoby s rozprašovačem, ať ji můžete podle potřeby nastříkat na čelní sklo či kamkoliv jinam, kde aktuálně potřebujete rozmrazit ledovou námrazu.

Zdroj: https://www.allianztravelinsurance.com/travel/planning/winter-travel-tips.htm

Náhledové foto: Pixabay