bunk1

Nejzajímavější Kralické pěchotní sruby

Hledáte tak trochu jiné výletové osvěžení? Pak určitě zamiřte k městečku Králíky. Čeká tu na vás Vojenské muzeum, ale také spousta pozůstatků legendárního československého opevnění. A které z nich určitě nevynechat?

Tato oblast (nazývaná přesněji Kralická pevnostní oblast) patří k nejzachovalejším dílům svého druhu v Evropě. A to i přesto, že ji Němci po okupaci podrobili mnoha tvrdým zkouškám. Ovšem díky práci nadšenců každým rokem stále více vstává z popela.

Pěchotní srub U cihelny – ten nejslavnější

Slyšeli jste o srubu, na němž si Němci vylámali zuby při použití snad všech druhů munice, které měli? A co takhle o sebevraždě četaře Arnošta Hrada, který se nedokázal smířit s odsunem bez boje? Pak vězte, že obě tyto událostí se váží právě k pěchotnímu srubu U cihelny.

Najdete ho nedaleko Vojenského muzea a dnes se uvnitř nacházejí četně expozice, mapující události této nešťastné doby. Navíc prošel rozsáhlou rekonstrukcí, takže je tu opravdu co obdivovat. V dobách své největší slávy měl v arzenálu například minomet, těžké a lehké kulomety nebo protitankový kanon. A zdi se mohou chlubit neuvěřitelnými 275 centimetry šířky.

Pěchotní srub zvaný U potoka – nejzachovanější stavba oblasti

Byl postaven letech 1936-1938 a to firmou dr. Skorkovského z Prahy. Pokud chcete někde zaparkovat auto, tak k parkovišti je to odtud pouhých 600 metrů. Dříve se mohl pyšnit hned třemi protipancéřovými zvony, ty byly však v roce 1953 odvezeny do sběru. Od roku 1994 byl skvěle zrekonstruován a mírné udržovací práce probíhají dodnes. Krásnější pěchotní srub tady zkrátka nenajdete.

Pěchotní srub U nádraží nabídne mimo jiné i protipěchotní zátarasy

A máme tu poslední kousek ze slavné trojice. Dodnes jsou na něm patrná poškození, která získal během okupačním testů od Němců a jejich munice. A v jeho okolí jsou rovněž nainstalovány i autentické protipěchotní zátarasy. Odvážíte se projít?

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

10 komentářů

 1. Milan Odpovědět

  Je zajímavé, že pěchotní srub zvaný U potoka byl postaven letech 1936-1938 firmou dr. Skorkovského z Prahy, ale tři protipancéřové zvony,kterými se dle autora článku pyšnil, byly odvezeny do sběru už v roce 1935 🙂

 2. láďa Odpovědět

  Jano Šrámčíková…zvony jsou pancéřové…a určitě do sběru nebyly odvezeny v roce 1935…kdy ještě nebyl pěchotní srub K-S 5 „U potoka“ postaven…

 3. Ota Odpovědět

  Opravdu byly zvony ze srubu U potoka odvezeny do šrotu v roce 1935 ? To nemyslíte vážně. Byly odvezeny dříve než byl srub postaven. Cha,cha .Než něco napíšete, přečtěte si to po sobě a trochu uvažujte.

 4. Dobesch Odpovědět

  „Dříve se mohl pyšnit hned třemi protipancéřovými zvony, ty byly však v roce 1935 odvezeny do sběru“. No pecka – zvony z K-S-5 odvezeny do sběru v roce 1935. Srub byl zadán k betonáži v roce 1936 a vybetonován začátkem prosince 1936. Ale už v roce 1935 přišel o zvony – to ase s nimi moc nepyšmnil. To tak stály na poli…????
  O zvony přišel až cca v roce 1955 ale dvacet let sem, dvace let tam. 🙂 Karel Gott dnes slaví 60 nebo 100 ???

 5. Honza Odpovědět

  Srub u Potoka K-S 5 byl dokončen s výzbrojí v roce 1938 a tak zvony mohl odvézt Kovošrot až v roce 1953.
  http://www.ks5.cz

  Srub Cihelna K-S 14
  cihelna.militaryclub.info/

  Srub u nádraží K-S 8
  k-s8.webnode.cz/

  opomenout největší lákadlo Tvrz Hůrka přímo v Králíkách?
  hurka.boudamuseum.com

  Dohledat si to fakt nedá práci a odkazy jsou dobré k tomu, aby si potencionální návštěvníci mohli zjistit, kdy je otevřeno.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *