Astana nebo Nursultan? Aneb víte, kam cestujete?

Hlavní město Kazachstánu změnilo svůj název. Metropole, dosud známá pod jménem Astana, se nyní bude jmenovat Nursultan. Fanoušci postcrossingu nebo cestovatelských suvenýrů jsou nadšeni. A proč se k tomuto kroku vlastně vláda uchýlila?

Až budete příště chtít cestovat do hlavního města Kazachstánu, na Astanu zapomeňte (a přepište dětem údaje v učebnicích zeměpisu). Odteď se totiž tahle přívětivá turistická destinace jmenuje Nursultan – na počest odcházejícího prezidenta Nursultana Nazarbajeva.

Jako blesk z čistého nebe…

Rozhodnutí o změně jména bylo učiněno prakticky okamžitě. Současný prezident Kazachstánu, Nursultan Nazarbajev, na konci března oznámil, že se rozhodl po třiceti letech odstoupit ze své funkce.

K volbám však bylo daleko, proto povinnosti prezidenta přešly na současného předsedu kazašského senátu Kasym-Żomart Tokajeva. A právě během své přísahy navrhl Tokajev, aby se název hlavního města Kazachstánu změnil podle části jména odcházejícího prezidenta Nursultana Nazarbajeva. A jen pár hodin po jeho veřejném vystoupení Astana změnila jméno na Nursultan. Tuhle rychlost můžeme tamější politické sféře rozhodně závidět.

Na skok do Astany, tedy vlastně do Nursultanu

A kam se v téhle nádherné metropoli vypravit? Rozhodně vás nezklame centrum města, plné fontán, kaváren, muzeí a dalšího příjemného vyžití. A nesmíte minout ani známou dominantu města – mešitu Sultan Khasret Mosque, zářící do daleka svou sněhobílou barvou.

Pokud vás lákají spíše modernější památky, určitě se zastavte u symbolu Nursultanu, jež nese jméno Bayterek alias Palác míru a usmíření. A v itineráři vám nesmí chybět ani Prezidentský palác Ak Orda. A něco se najde i pro příznivce nakupování. Množství obchodů a zábavy na jednom místě se koncentrovalo v nákupním a zábavním středisku Chán Shatyr, který místní s trochou nadsázky považují za jeden z novodobých divů světa.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.