Brno

Brno a jeho kuriozity

Brno je druhým největším městem v České republice a i když se dnes jeví jako moderní průmyslové město, ukrývá v sobě spoustu historie. Víte například proč v Brně zvony v katedrále svatého Petra a Pavla odbíjejí poledne už v 11 hodin nebo proč se pod Zelným trhem ukrývá bludiště?

Poledne už v 11 hodin

Za odbíjení poledne už v 11 hodin mohou Švédové.  Ti totiž v roce 1645 dobývali město Brno. Dobývaní lité boje trvali asi tři měsíce, ale stále nebylo hotovo, tak generál Torstenson prohlásil, že pokud do poledne následujícího dne se dobytí města nepodaří, odjedou.  A tak protože šlo do tuhého, uchýlili se měšťané k menší lsti.  Zvony v katedrále rozezněly o hodinu dříve, Švédové si čas neověřili a odtáhli zpět na sever. Od té doby, jako připomínka tohoto vítězství, zvoní poledne o hodinu dříve.

Brno

Brněnské podzemí na Zelném trhu

Nejlepší čas vydat se na toulky pod zemí je odpoledne.  Na Zeleném trhu v Brně mají domy sklepení, která jsou ještě z dob baroka. Jednoduché kóje se postupem času propojovaly a rozvětvovaly pomocí chodeb. Některé tak byly objeveny teprve nedávno.  Před deseti lety se podzemí začalo rekonstruovat, proto můžete s průvodcem objevovat podzemní labyrint i vy.  Průvodce vás vzdělá nejen ohledně podzemí samotného, ale i o historii města obecně nebo o vinařských tradicích. Objevit dokonce můžete laboratoř alchymisty.  Podzemí je otevřeno od úterý do neděle, mezi 9-18 hodinou a vstup za dospělého stojí 160 Kč. Vstupenky je však dobré si rezervovat předem. Náměstí Svobody zase dominuje morový sloup z roku 1689 a připomíná novověkou epidemii.

Brno pěšky

Brno je výhodné v tom, že všechno co vás zajímá, můžete obejít pěšky. Například již zmiňovanou katedrálu Petra a Pavla a Petrov, všechna náměstí nebo Špilberk.  A až dostanete hlad, vzpomeňte si ještě na Zelný trh a zavítejte do restaurace Špalíček, která patří k vyhlášeným podnikům Brna. Moravské speciality jsou zde samozřejmostí.

Brno

Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.

5 komentářů

 1. Luque Odpovědět

  Dvě zajímavosti a jedna reklama. Studentka logopedie si musela dát dost záležet. Kdyby chtěla, mohla se zmínit třeba o největší středověké kostnici v Evropě vůbec, jenže to by musela otevřít google. Takovou práci bych chtěl taky, kde se mám přihlásit?

 2. Martin Odpovědět

  Vážená paní Hubíková,

  jste také názoru, že Švédové jsou národem, a nikoliv obecným označením např. husité? Morový sloup připomíná novověkou epidemii. Historikové se kdysi shodli, že středověk končí objevením Ameriky, tj. rokem 1492. Prosím opravte mne, pokud se mýlím. Děkuji.

  Martin

  1. Radek Štěpán Odpovědět

   Dobrý den,
   samozřejmě máte pravdu. Oněch hranic středověku a novověku je více, nicméně zmiňovaný rok už určitě do novověku patří.
   Děkuji za věcné poznámky.

 3. lajika Odpovědět

  To muselo zabrat aspoň deset minut. O Brně jsme se sice nedozvěděli prakticky nic, jako tip na výlet se článek taky použít nedá, ale je zřejmé, že autorka minimálně jednou jako malá holčička Brnem projížděla a až se tam jednou skutečně dostane, má v kupodivu ne až tak vyhlášené hospodě Špalíček drink zdarma.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *