Černobyl

Černobyl jako turistická lokalita

Černobyl je místo velké katastrofy z druhé poloviny osmdesátých let. Nehoda, která měla za následek otevření reaktoru a zamoření ovzduší radioaktivitou, je dosud jednou z největších havárií jaderných elektráren. Přesto toto místo také stále fascinuje. Mraky turistů se sem vydávají. Prezident Ukrajiny navíc teď oznámil, že se z Černobylu stane oficiální turistická lokalita.

Mělo by se o Černobylu smýšlet jinak

Nový ukrajinský prezident Volodymir Zelenský, poznamenal: „O Černobylu by se mělo smýšlet jinak.“. Ukázat ji vědcům, historiků, ekologům ale i turistům. Jde podle něj totiž o unikátní místo na naší planetě, kde se příroda snaží vypořádat s tím, co člověk způsobil. A co to tedy má v praxi znamenat? Měly by vzniknout nové kontrolní body a stezky. Dále by se měly řádně rekonstruovat ty stávající. Vláda si od těchto výdajů slibuje zvýšený turismus v oblasti. Ten by se mohl hodně podepsat pod zvýšený HDP Ukrajiny. mnoho turistů totiž někdy odrazuje fakt, že Černobyl zatěžuje pověst uzavřené zóny.

Skoncování s korupcí v oblasti

Pro tuto oblast Ukrajiny je také typická korupce a úplatky. Mnoho lidí totiž oželí obnos peněz, aby přemluvil hlídače ke svolení vstupu i na místa, kam se chodit nesmí. S tím chce také nový prezident skoncovat. To by mělo také přispět k otevření pro větší masy turistů. Doslova prohlásil: „Nechť se z Černobylu stane nový symbol Ukrajiny. Bez korupce. Bez zbytečných zákazů!“. Korupce je obecně vnímána jako velký problém této rozlehlé evropská země. Mnohé peněz tak končí v šedé zóně, což snižuje ukrajinské HDP.

Nová vlna zájmu po seriálu

Televizní stanice HBO zaznamenala mimořádný úspěch po vydání minisérie Černobyl. Tento seriál ukazoval někdy až velmi naturalisticky realitu, která se v osudové dny a měsíce v elektrárně Vladimira Iljiče Lenina odehrála. Právě po odvysílání tohoto seriálu také turisté začali zase ve velkém vyhledávat Černobyl i jako cílovou destinaci výletů a výprav.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *