Není hrad jako hrad: Stobnica v Polsku se dokonce jako středověký hrad jen tváří

Ve Velkopolském vojvodství asi šedesát kilometrů od města Poznaň leží malá obec Stobnica, která byla založena ve 14. století na křižovatce obchodních cest mezi obcemi Oborniki a Obrzycka. Nikdy nepatřila k bohatým městům. Z Poznaně se do vesnice dostanete po silnici č. 92, rychlostní silnici S11 a silnici č. 11. Je třeba jet směrem na Oborniki. Velkým lákadlem ve Stobnici je stejnojmenný hrad, jemuž velkolepé architektuře je možné se obdivovat jen zdálky. Proč tomu tak je? A má cenu tam vůbec jezdit?

Novodobý hrad Stobnica

Kousek od obce Stobnica se nachází rybník a v něm umělý ostrůvek. Na něm se tyčí impozantní stavba, která na první pohled vypadá jako středověká tvrz nebo hrad. Na délku má 150 metrů, na šířku 100 metrů a s věží dosahuje výšky až 50 metrů, čímž se zařadí mezi největší stavby tohoto typu v Polsku. Jedná se o kontroverzní stavbu, která se započala stavět v roce 2018, autorem jejího návrhu je architekt Waldemar Szeszula a investorem firma D.J.T. z Poznaně.

Na ochranu přírody se zde asi nehledí

Kontroverzní je stavba zejména proto, že je budována v lokalitě sítě chráněných oblastí v Evropské unii – Natura 2000, jejímž cílem je zachovat specifické typy přírodních stanovišť a druhy flóry a fauny, které jsou v EU považovány za cenné a ohrožené. A právě v takové krajině vzniká stavba, která má být buď hotelem, nebo obytným komplexem s 15 podlažími a 46 bytovými jednotkami.

Hrad Stobnica. Foto: Emil Wojtysiak; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Zamek_w_Stobnicy.jpg

Rušíme zrušení stavebního povolení

Celou investici od samého počátku doprovázely právní a administrativní zmatky, jimiž se začal zabývat polský Ústřední protikorupční úřad. Bylo zjištěno porušení zákona, nařízena různá soudní jednání, stíhání lidí s investicí souvisejícími, což nakonec vedlo ke zrušení platnosti stavebního povolení z roku 2015. Toto se stalo v roce 2021. O rok později ale správní soud ve Varšavě rozhodnutí zrušil, takže práce na stavbě „hradu“ by mohly být legálně obnoveny. Hrubá stavba je téměř dokončena, přičemž konec výstavby je plánován na rok 2025.

Pokud byste se chtěli na budovaný hrad Stobnica podívat, tak pouze z dálky. Stavba je oplocena a pečlivě hlídána. Co se z ní nakonec vyklube ukáže až budoucnost. Možná se do obytného komplexu nastěhují lidé a budou si užívat chráněné přírody a čerstvého vzduchu v ní. V současném světě je, zdá se, možné všechno.

Zdroj: https://www.national-geographic.pl/traveler/artykul/zamek-w-stobnicy-opis-zwiedzanie-bilety-i-dojazd-historia-obiektu; https://pl.wikipedia.org/wiki/Zamek_w_Stobnicy

Hrad Stobnica. Náhledové foto autor: SZ Archi; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Zamek_w_Stobnicy_zim%C4%85.jpg

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.