neseb1

Nesebar – skutečná perla Černého moře leží v Bulharsku

Jde o opravdu starobylé městečko nedaleko Burgasu, které si však tuhle přezdívku opravdu zaslouží. Nesebar se totiž může pochlubit opravdu dlouhou historií, sahající až do období starověku.

Označení perla Černého moře tak rozhodně není nadnesené a je až s podivem, jak málo je u nás toto město známé. To však bohužel neplatí pro jiné země, takže pokud se těšíte na zapadlou, bohem zapomenutou vísku, kde se můžete bez potíží kochat vzácnými skvosty a jedinečnými památkami, pak vás zklameme.

Příliš tomu nepřidává ani zařazení do seznamu UNESCO, které proběhlo už v roce 1983. UNESCO = spousta návštěvníků. Takže se vám klidně může stát, že během sezóny budete ostatním turistům šlapat doslova po hlavách. A atmosféra historického městečka? Ta je v tu ránu nenávratně ta tam.

V Nesebaru najdete památky až z antiky

Pokud byste sem chtěli zamířit z (alespoň u nás) známějšího Burgasu, připravte se na cestu o délce 30 kilometrů. Pokud nemáte vlastní automobil, můžete využít např. turistických autobusů nebo železnice. Přímo do Nesebaru sice nevede, ale není problém dojet do nejbližší zastávky a tady už si potom nějaký ten turistický autobus stopnout – rozhodně vás to vyjde levněji.

Nesebar leží na malém ostrůvku, obklopeném masivními hradbami. S pevninou ho spojuje asi 300 metrů dlouhá šíje. Díky své historii ho dost možná můžeme označit i za nejstarší dochované, a navíc trvale osídlené sídlo, na území dnešního Bulharska.

Co navštívit v Nesebaru

Pokud vám davy turistů nevadí nebo se sem chystáte na výlet mimo sezónu, pak sem určitě musíte vyrazit – zejména kvůli množství zachovaných kostelů. Zní to neuvěřitelně, ale najdete jich tu okolo 40, přičemž ten nejstarší – kostel sv. Sofie – pochází z 5.-6. století. Z některých zbyly už jen ruiny, jiné jsou proměněny například v galerie. Mimochodem na ostrově leží městská část Starý Nesebar, ten Nový se rozkládá už na pevnině. Ostrov byl navíc dříve mnohem větší, dnes je však z velké části zaplaven vodou. Ani to mu však na působivém kouzlu neubírá.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *